SağlıkYaşam

Sağlıklı Beslenin, Cildiniz Sağlıklı Olsun

12
Sağlıklı Beslenin, Cildiniz Sağlıklı Olsun

En iyi, en pahalı, en kaliteli kozmetikleri kullanıyor olabilirsiniz. Cilt tipinize uygun yüz maskeleri ile bakım yapabilir, makyaj ürünleri seçerken bilinçli davranabilir, cilt bakımı için en iyi cins nemlendirici kremler satın alıyor olabilirsiniz. Fakat sağlıklı cilt için bunlar yeterli değildir; dıştan yaptığınız bakımları iç yapınızı da güçlendirerek desteklemezseniz özlemini çektiğiniz parlak, canlı ve güzel cilt yapısına kavuşmanız mümkün olmayacaktır. Kozmetik bakım için gösterdiğiniz özeni ve hatta daha fazlasını dengeli ve sağlıklı beslenme için de göstermelisiniz.

Uyku düzeni ile yaşam ve beslenme şekilleri sağlıklı cilt yapısı kazanmanız üzerinde kesin ve belirgin bir biçimde etkindir. Aşırı stres, dengesiz beslenme, yeteri kadar uyumama ve yeterince su içmeme durumlarında, alınan bütün kozmetik önlemlere karşın ciltte arzulanan görünüm oluşmayacaktır. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunabilmek için güneşe asla savunmasız çıkmamak, güneşten koruyucu kaliteli ürünler kullanmaya özen göstermek de çok önemli bir noktadır. Su içmeyi asla ihmal etmemelisiniz, su; cildin en çok ihtiyaç duyduğu içeceklerden biridir ve bünyemizdeki sıvı oranının azalması cilt kuruluğu sorunlarının öncelikli sebepleri arasındadır. İçeriğindeki zengin ve kaliteli proteinler, fosforik asit ve Omega 3 yağ ile balık da cilt bakımınız için sıklıkla tüketmeniz gereken gıda maddeleri arasındadır.

Sağlıklı cilt yapısına giden yolda likopen içeren domates ve yine içeriğinde likopen barındıran karpuz ve kan portakalı gibi kırmızı-pembe meyvelerin de bolca tüketilmesi gerekir. Omega 3 bakımından zengin bir besin olan keten tohumu da düzenli olarak tüketilmelidir. Haftanın 2 gününde toplamda 1 avuç civarında ayçekirdeği, ceviz ve badem yemenin ışıl ışıl bir cilde sahip olmanıza katkısı olacaktır. Cilde esneklik kazandıran zeytinyağı da sağlıklı beslenmeden güç alan cilt bakımınızın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Günlük beslenmenize mutlaka süt ve yoğurt ürünlerini de katmalı; hafta içinde ıspanak, enginar, maydanoz, havuç ve brokoli gibi sebzeler yemelisiniz. Günde 2 fincan yeşil çay içmenin ve haftada 2 kere fasulye, barbunya, soya, mercimek gibi baklagiller türü gıdaları tüketmenin de faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Tam bir vitamin kokteyli olan bal kabağı, özellikle tatlısını yapmak dışındaki seçeneklerle değerlendirilerek güzelleştiren yiyecekler listenizde mutlaka bulunmalıdır. Başta elma olmak üzere portakal, kavun, çilek, üzüm ve nar da sıklıkla tüketmeniz gereken meyveler arasındadır.


Hilal Uslu
Sosyal medya konusunda araştırma yapıp yazılar hazırlamaya site sahibinin iteklemesiyle başlamıştır, şimdi de durduramıyoruz, durmadan yazıyor...

Chart.js – Görsel Analiz Yazılımı

Önceki haber

Facebook ve Hashtag Yeniliği

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Sağlık