FacebookInstagramSosyal MedyaTwitter

Twitter’da Popüler Olmanın Yolları

2
Twitter'da Popüler Olmanın Yolları

Sosyal medya artık hepimizin hayatlarında azımsanamayacak bir yer kaplıyor. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım siteleri her gün ziyaret ediliyor. Bu siteler üzerinden arkadaşlıklar kuruluyor, iş hayatı destekleniyor, hatta ünlü olanlar bile çıkıyor! Twitter ise pek çok sosyal paylaşım sitesi arasında son dönemde en popüler olanı sayılabilir. Hem pek çok ünlü simanın bu sitede hesaba sahip olmaları, anlık ve hızlı olarak paylaşım yapılabilmesi, kolayca resim, video gibi paylaşımlar yapılabilmesi siteyi bu denli popüler yapan özelliklerden yalnızca birkaçı. Twitter’da popüler olmak ise size tüm paylaşımlarınızın binlerce kişi tarafından görülmesi imkanını sunuyor.

Twitter bilindiği üzere yalnızca 140 karakter kullanarak duygu veya düşünceleri aktarma esasına dayanıyor. Kimi insanlar Twitter’ı yalnızca sevdikleri kişileri ve ünlüleri veya futbol takımlarını, müzik gruplarını, gazeteleri takip etmek için kullanıyorlar. Ancak yaratıcılığına güvenen kişiler siteyi arkadaş gruplarını genişletmek, iş çevrelerini büyütmek, reklam almak ve hatta ünlü olmak için bile kullanıyorlar. İşte bu durumlarda Twitter’da popüler olmak önem kazanıyor. Ancak milyonlarca kullanıcıya sahip bir sosyal paylaşım sitesinde bunu başarmak o kadar da kolay değil. Bu popülerliği sağlamak için en önemli etkenler elbette ki yaratıcı olmak, Twitter’a olabildiğince zaman ayırmak, gündemi ve sosyal medyayı yakından takip etmek. Ancak bütün bunlara sahipseniz hesabınızı sürekli takip ve retweet edilen bir hesaba dönüştürmeniz için size birkaç tavsiye sunacağız.

Twitter’da popüler olmak için ilk önemli adım uygun olduğunuz her zaman siteyi takip etmek ve tweet atmaktır. Twitter’da günlük tweet ortalaması 4 ila 5 arasında değişmektedir. Ancak bu sayı popüler bir Twitter hesabına sahip olmak için yeterli değildir. Günde kaç tweet atmöanız gerektiğine dair kesin bir sayı önermemiz mümkün değil. Ancak tweet sayınızı arttırmak için gereksiz yazılar yazmaktan kaçınarak olabildiğince çok tweet atmanızı tavsiye ederiz.

Sürekli farklı ve popüler hesapları takip etmeye çalışın. Bu hesaplar ünlü kişilerin veya Twitter’da popüler olan kişilerin hesapları olabilir. Unutmayın ki bu hesaplar sizin dışınızda da binlerce kişi tarafından takip edilirler. Eğer bu kişilerden birkaçıyla iletişim kurmayı ve karşılıklı bir retweet temposu yakalamayı başarırsanız Twitter’da popüler olmak adına önemli bir adım daha atmış olursunuz.

Gündemi, modayı, güncel haberleri, kısacası insanları ilgilendirebilecek yeni şeyleri sürekli takip edin. Takibinizi Twitter’la sınırlı tutmayın. Örneğin popüler moda bloglarını takip edebilir ya da her sabah belirlediğiniz birkaç haber sitesine göz atabilirsiniz. Ardından edindiğiniz bilgileri Twitter hesabınıza yansıtın. Twitter’da popüler olmak için hesabınızı sürekli güncel tutmanız gerektiğini unutmayın. Trend topic olan konuları sürekli takip edin ve haklarında fikir sahibi olmaya çalışın. Güncelliğini kaybetmiş konular üzerinde gereğinden fazla durmayın.

Eğer bir haber veya moda hakkında birinci elden veya ilk ağızdan bilgi sahibiyseniz bu durumu Twitter’da popüler olmak için kullanın. Güncel olayları yorumlamak elbette ki çok önemlidir. Ancak bu yorumları herkes yapabilir. Sizin hesabınızı bir adım daha öne taşıyacak olan şey henüz çok az bilinen, daha iyisi hiç duyulmamış haberleri paylaşmanızdır. Bunu birkaç kez başardığınızda takipçi sayınızın nasıl arttığına siz dahi şaşıracaksınız!

Twitter üzerinde pek çok istatistiki araştırma yapıldığını biliyoruz. Bu araştırmalardan biri; en popüler hesap sahiplerinin Twitter mesajlarında genelde verili 140 karakter sınırını dahi doldurmadıklarını ortaya koydu. Bu nedenle paylaşımlarınızı iki veya üç mesaja yaymamaya özen gösterin, hatta mümkünse 140 karakterden bile kısa tutun. Bu iletilerinizin okunmasını kolaylaştıracak ve etkileyiciliklerini önemli ölçüde arttıracaktır; elbette bunu yaparken tek kelimelik niteliksiz yorumlardan da kaçınmanız şartıyla.

Tweetlerinizi mümkün olduğunca düzgün Türkçe’yle yazmaya çalışın. Kısaltmalar ve yazım hataları iletilerinizin özensiz görünmesine neden olur ve takipçi sayınızı düşürebilir. Üzerinde düşünüldüğü belli özenli bir hesap takipçilerinizde de onlara özen gösterdiğiniz izlenimini uyandıracaktır.

Tweetlerinizde gereğinden fazla ciddi veya ciddiyetsiz olmayın. Bir parça mizah yaşamın her alanını güzelleştirir. Buna Twitter da dahilir. Ancak üzerinde tartıştığınız konular her zaman gülmeye ve güldürmeye uygun olmayabilir. Bu noktayı iyi değerlendirmeye çalışın, aksi halde antipatik görünebilirsiniz.

Twitter’da popüler olmak için insanlara sizin de tıpkı onlar gibi bir hayat yaşadığınızı hissettirmeniz gerekir. Kendinizi aşırı elit bir çevrede çok sofistike bir hayat yaşayan biri gibi göstermeniz size duyulan sempatiyi azaltacaktır. Ancak bundan kaçınırken hataya düşüp her an nerede ne yaptığınızı da tweetlerinize yansıtmayın. Unutmayın, insanlar sizin kahvenizi nasıl içtiğinizle zannettiğiniz kadar ilgili değiller. Onların hoşuna giden şey sizin zekanız, yaratıcılığınız ve yorumlarınız. Yaşam tarzınızı hesabınıza yansıtırken aşırıya kaçmamaya mutlaka özen gösterin. Hele sürekli ailenizden, işinizden, sevgilinizden, eşinizden, hayattan şikayet eden tweetleri kesinlikle atmayın. Sürekli huzursuz ve şikayetçi bir tavra kimse uzun süre katlanamaz.


Fotoğraf ve video paylaşımları Twitter’da önemli yer tutmamaktadır. Ancak önceden bahsettiğimiz güncellik konusu bu alanda da geçerlidir. Twitter’ı kesinlikle Facebook gibi kullanmayın. Güncelliğini yitirmiş videolar eklemekten kaçının. Bir resim veya video ekleyecekseniz yanına mutlaka konuyla ilgili yorumunuzu da ekleyin. İnsanlar ne olduğunu veya neden sizin ilginizi çektiğini bilmedikleri bir paylaşıma bakarak vakit harcamak istemeyeceklerdir.

Twitter’ın etiketleme yöntemi olan hashtagleri sık sık kullanın. Türkiye ve Dünya gündeminde popüler olan hashtagleri mutlaka takip edin ve eğer okunmaya değer bir fikriniz varsa bu tagleri kullanarak tweet atın. Bu hesabınızın sizi takip etmeyen kişilerce de gündem sayfalarında görünmesini sağlayacak ve Twitter’da popüler olmak için size gereken takipçi sayısının artmasında etkili olacaktır.

Görüşlerine değer verdiğiniz hesapların tweetlerini retweet edin. Bu durum hem o hesabın sahibinin hoşuna gidecek, hem de onun da sizi retweet etmesine neden olacaktır. Popüler hesapların sahipleriyle aranızda böyle bir iletişim kurabilirseniz bu durum Twitter’da popüler olmak konusunda ikinizin de işine yarayacaktır. Verdiğimiz tüm bu tavsiyelerin hepsini kapsayan ve belki de en önemli olan noktayı ise asla unutmayın; yaratıcı ve özgün olun!

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Rakamlarla Internet ve Mobil Internet Kullanımı

Önceki haber

Oyun Fanatikleri için Yeni Monitör

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Facebook