Sosyal Medya

Rakamlarla Internet ve Mobil Internet Kullanımı

0
Rakamlarla Internet ve Mobil Internet Kullanımı

İnsanlara birçok konuda bilgilenme, araştırma, kıyaslama imkanı veren internet ortamı sunduğu araştırma sonuçlarıyla da her sektördeki gelişme ve değişmeleri, yeni eğilimleri bilmemize olanak sağlıyor. Görünen o ki kadınlar arasında internet kullanımı büyük bir süratle artıyor. Bayanlarda internet kullanma alışkanlığı 2005 yılında yüzde 7 iken 2011’de yüzde 43’e ulaştı. Kadınların bir sitede erkeklere göre % 2.5 daha fazla zaman geçirmesi kadınlara özel sosyal ağlar ve alışveriş siteleri gibi servislerin devreye girmesine yol açıyor ve bu tip hizmetlerin sayısı giderek artacak gibi görünüyor.

Türkiye’de aktif olarak internet kullanan kadınlar toplamın yüzde 43’ünü oluştururken, sosyal medya sitelerini aktif olarak kullanan kadınların sayısı ise internet kullanıcısı olanların % 72’sini oluşturuyor. Ayrıca internet kullanıcısı olan kadınların % 22’sinin çocuk sahibi, % 54’ünün lise ve üstü düzeyde eğitim almış, % 29’unun evinin alışverişini yapmaktan sorumlu olduğu görülüyor. İnternet kullanan kadınların yüzde 29’u interneti dizi veya film izlemek için kullanırken, % 38’i haberleri ve gazeteleri bu ortam üzerinden takip ediyor.

Walker Sands tarafından yapılan araştırmaya göre, 2013 yılı birinci çeyreğindeki web trafiği incelendiğinde tüm trafiğin yüzde 24’ünün mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiği görülüyor. Rakamlara göre mobil internet kullanımı 2012 yılına göre % 78 oranında artış göstermiş bulunuyor. Aynı kıyaslama 2011 yılı üzerinden yapıldığında ise artış oranının % 119 olduğu görülüyor. Android cihazlarla internet kullanma eğilimi 2013’ün ilk çeyreğinde yüzde 42 olarak gerçekleşmiş, bu rakam 2012’nin ilk çeyreğindeki rakamdan % 45 daha düşük. iPhone aygıtların mobil internet için kullanımı ise 2013’ün ilk çeyreğinde, 2012’nin ilk çeyreğine göre % 29 daha fazla görünüyor.


2013’ün ilk çeyreğinde mobil trafiğin yüzde 36’sı Apple firmasının akıllı telefonu ile gerçekleştirilirken, iPad ve iPad mini cihazlarıyla mobil internet kullanımının yüzde 18 oranında olduğu görülüyor. Blackberry telefonlar ise 2013’ün ilk çeyreğindeki yüzde 2’lik kullanımlarıyla mobil trafikte en az kullanılan cihazlar olarak görünüyor. Blackberry’lerin 2012’ye göre yüzde 3 oranında bir düşüş yaşadığını da belirtelim. Araştırmaya konu olan web siteleri ABD temelli, fakat yapılan ölçümleme yalnızca ABD mobil internet kullanıcılarını kapsamıyor, değerlendirmeler bütün ziyaretçiler üzerinden yapılmış bulunuyor. Sonuç itibarıyla mobil internet kullanımının dünya çapında bir artış gösterdiği ve artışın böyle devam etmesi durumunda önümüzdeki yıllarda mobil web trafiğinin patlama yapabileceği görülüyor.

Elektronik internet sektöründe faaliyette bulunan Türkiye işletmelerinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderdikleri verilere göre hazırlanan internet kullanımı raporu ise genişbant internet abonelerinin sayısının 2008-2012 arasında 3 kattan fazla arttığını gösteriyor. Fiber, kablo ve özellikle de mobil internet abonelerindeki artışla birlikte internet abone sayısının genel bir artış gösterdiği görülüyor.

Ayça Diril
Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

Sosyal Medya: Suç ve Ceza

Önceki haber

Twitter’da Popüler Olmanın Yolları

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Sosyal Medya