EğlenceOyunlar

Total War: Rome II

1
Total War: Rome II

Tüm strateji oyunu severlerin ve Total War serisi fanatiklerinin sabırsızlıkla beklediği oyun Total War: Rome 2’nin çıkış tarihi resmi ağızlarca 3 Eylül 2013 olarak açıklandı. Oyunun geliştiricileri tarafından giderek daha sık yayınlanmaya başlayan oyun içi videolar bekleyişi her geçen gün daha heyecanlı hale getiriyor. Oyun severler arasında yaygın fikir; Rome 2’nin şimdiye dek yapılmış en iyi Total War oyunu olacağı yönünde.

Rome Total War bilindiği üzere diğer oyunlara oranla basit kalan yapısına rağmen gerek hikayesi gerekse diplomatik ilişkilerin oyundaki yeri sayesinde en sevilen Total War oyunlarından biri olmayı başarmıştır ve hala pek çok kişi tarafından oynanmaktadır. Total War: Rome 2 ise tüm bu özellikleri yepyeni Total War oyun motoruyla birleştirerek oyun aleminin tozunu attırma iddiasıyla piyasaya çıkıyor. Oyunun haritasının ilk oyununkine göre daha geniş olacağı kesinleşen bilgiler arasında. Ayrıca kullanılan yeni 3 boyutlu görsel sistemle hem haritanın hem de canlı savaşların görüntü kalitesi bütün Total War oyunlarını geride bırakacak. Savaş alanlarına eklenen 90 derece üstten görme özelliği, ekstra yakınlaştırma imkanı gibi işlevler savaşların gerçekçiliğini ve heyecanını kat kat arttıracak. Ayrıca savaş alanında belli bir birliğe odaklanıp tüm savaşı o birliğin gözünden görme imkanınız da olacak. Şimdiye kadar yalnızca Empire Total War’da gerçekleştirilen canlı deniz savaşları da Total War: Rome 2’de yerlerini alacaklar. Ayrıca savaş haritalarında her bir askerin kendilerine özgü jest ve mimikleri, sesleri olacak. Bu bilgilerden yola çıkarak Rome 2’nin gerçekçilik açısından sınırları zorlayacağını şimdiden söyleyebiliriz.


Total War: Rome 2 ana oyununda ulus olarak Roma, Kartaca, Makedonlar, Iceni, Arverni, Suebi, Parthia, Mısır ve Pontus yer alacak. Duyurusu yapılan Yunan Devletleri Kültür Paketi ile ise bu uluslara Atina, Sparta ve Epirus eklenecek. Yunan Devletleri Kültür Paketi; ön siparişlerde ücretsiz olarak gönderilecek ancak sonrasında ek paket olarak satışa sunulacak. Oyun henüz satışa sunulmadan bir ek paketin tanıtılması oyunun bekleyenleri tarafından basit bir reklam stratejisi olarak görülüyor ve sıklıkla eleştiriliyor.

Total War oyunlarında siyaset ve diplomaside ajanların ne büyük yer kapladığını çoğu oyun sever biliyordur. Klasik ajanlar olan tüccar, diplomat, suikastçi ve casuslar Total War:Rome 2 içerisinde de yerlerini alacaklar. Suikastçiler arasında bu kez kadınlar da olacağı bilgisi yayınlanan oyun içi videolarla doğrulanmış durumda. Total War oyunlarının diplomasi alanında zaman zaman eleştirilen yapay zekası Rome 2’de olabildiğince düzeltilmeye çalışılmış. Ne kadar doğrudur bilmiyoruz ancak oyun diplomasisinin sanki gerçek insanlar arasında gerçekleşiyormuş gibi inandırıcı olacağı konusunda iddialar mevcut.

Oyun için özel geliştirilen yeni oyun motoruyla Total War: Rome 2’nin nispeten düşük özelliklere sahip sistemlerde de rahatça çalışabilmesi amaçlanmış. Böylesine karmaşık özellikleri olan bir oyunda bu amaç ne kadar başarılmıştır, bunu ancak oyunu çalıştırdığımızda görebileceğiz. Ancak yayınlanan oyun videolarını izlediğimizde kalbimizin hızlandığını hiç birimiz inkar edemeyiz. Tek tesellimiz, her gün 3 Eylül 2013’e bir gün daha yaklaşıyor oluşumuz. İyi oyunlar!

Tanıtım Videosu:

Ekran Görüntüleri:

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Sosyal Medya Raporu: Türkiye’deki Facebook Sayfaları

Önceki haber

Türkiye’de Mizah Dergileri Tarihi – 1

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Eğlence