Girişimcilikİş DünyasıPazarlamaSosyal Medya

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir ve Ne Yapar?

1
Sosyal Medya Uzmanı Kimdir ve Ne Yapar?
Farklı, doğru, ilgi çekici kampanya ve pazarlama stratejilerinin yakaladığı başarılar sosyal medya ortamında varlık göstermeyi hedefleyen kişi ve kurumların sayısının giderek artmasına yol açıyor. Kendine özgü kuralları ve rekabet koşullarıyla diğer reklam ve tanıtım mecralarından farklı bir şekilde ele alınması gereken sosyal ağlar marka bilinirliğini, müşteri sayısını ve satışlarını arttırmak isteyen firmaların gözünde gittikçe daha önemli hale geliyor. Bu şartların ortaya çıkardığı yeni nesil mesleklerden biri olan sosyal medya uzmanlığı da doğal olarak her geçen gün daha çok talep görüyor.

Bir sosyal medya uzmanı en sade tanımıyla kurum ve markalara Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest, Google+, Instagram, Foursquare, Youtube, FriendFeed, Slideshare ve diğer internet mecralarında olabilecek en yüksek fayda ve algıyı kazandırmaktan sorumlu bir kişi olarak düşünülebilir. Dijital dünyada marka yönetimi işinin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için markanın aktif, dinamik, hareketli bir yapıya sahip olması gerekir. Sosyal medya uzmanları bu çerçevede önce markanın konumlanmasını sağlayacak bir strateji oluşturur ve sonra da kazanılan konumun sürdürülmesi ve geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapar. Sosyal medya uzmanlığı mesleğinin web tasarım, grafik tasarımcılığı veya yazılım uzmanlığı gibi iş ve mesleklerle karıştırılmaması gerekir. Sosyal mecralara ciddi oranda emek ve zaman harcamayı, bu tip platformların ortak ve kendine özgü yönlerini bilmeyi gerektiren bu meslek analiz yapmayı, yorumları takip edip cevaplamayı ve markaya dair online sohbetlerin farkında olup anında müdahale yapılmasını sağlama işini de kapsar.

Markaların sosyal ağlardaki takipçi sayısını çoğaltacak çözümler üretmek; sosyal paylaşım siteleri yanında popüler bloglar, internet sözlükleri ve haber siteleri gibi mecraları da takip etmek ve sitelerde yapılan yenilikleri bilip bunların amacını anlamaya çalışmak da sosyal medya uzmanlığı mesleğini yapan kişilerin görevleri arasındadır. Sosyal ağların kendine özgü ince çizgilerini izleyen ve yöneten kişiler olan sosyal medya danışmanları marka veya kurumlarla bunların sosyal ağlardaki hayranları-üyeleri arasında bir nevi sadakat bağı oluşmasını sağlamak için de uğraş verir. Sosyal medya uzmanlığıyla iştigal eden kişiler marka ve kurumları 2 milyarın üzerinde internet kullanıcısı ve takipçisini barındıran bir ortamda temsil etmek ve göze çarpan bir hale getirmekle yükümlüdür. Dolaylı yoldan satışların artmasını da sağlayan bu çalışmaları gerçekleştirmek çok kolay değildir. İyi bir sosyal medya uzmanı bu işin önem ve ciddiyetinin bilincinde olan, sorumluluk ve sabır gibi niteliklere sahip, kavrama yeteneği ve iletişim becerisi yüksek, isabetli tahmin ve değerlendirmeler yapabilen bir kişidir.


Sosyal medya uzmanlığı temsil edinen kurum veya markayla ilgili her türlü içeriğin şirket yöneticileriyle paylaşılmasını ve şikayet, iade gibi içeriklerin anında cevaplanıp ilgililere bildirilmesini gerektirir. Bu işi yapan kişilerin yazılım uzmanlarıyla koordinasyon içinde çalışması, internet reklamcılığı ve seo gibi konularda bilgili olması gerekir. Sosyal ağlarda hesap yönetimi işin sadece göze ilk görünen kısmıdır ve arka planda gerçekten büyük çaba ve emek sarf edilmesini gerektiren sayısız detay bulunmaktadır. Rakip marka ve kurumların sosyal ağlardaki faaliyetlerini izlemek ve mesleki gelişmeleri takip edip uygulamak da sosyal medya uzmanlığının gerekleri arasındadır.
Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Sosyal Medya’da Marka Yönetimi

Önceki haber

Vine ile Hareketli Paylaşımlar

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Girişimcilik