AygıtlarTeknoloji

Şarjınız Hiç Bitmesin Ister misiniz?

1

Vodafone için İngiltere’nin Southampton Üniversitesi’nde tasarlanan bu ürün, gerçekten birçok kesimin ilgisini çekmiş durumda. Çoğu telefon kullanıcısını çileden çıkartan şarj problemi hakkında oldukça yeni fikirler ve ürünler ortaya çıkıyor. Bu öyle bir ürün ki siz uyurken giydiğiniz şortlar ya da uyku tulumları sayesinde telefonunuz şarj olabilecek. Böylece kamp, festival ve benzeri çadır yaşantısının olduğu yerlerde, priz arama derdi ortadan kalkmış olacak.

Peki bu işlemin bireye zararı var mı?

Recharge Sleeping Bag” denilen uyku tulumu içinde uyuyan kişinin vücut ısısını kullanarak telefonu şarj ediyor. Sadece ısıdan faydalanan bu uyku tulumu, bireye herhangi bir radyasyon veyahut başka türlü zararlar vermiyor.


“Power Shorts” ismindeki şortu giyenin yaptığı hareketlerle yarattığı kinetik enerjiyi, telefonu şarj etmek için kullanıyor. Yapılan testler sonucunda, bu şortları giyecek kişi bir gün boyunca yürüyüp dans ederse, telefona saatler boyunca yetecek şarj sağladığını ortaya çıktı. Uyku tulumunda geçirilen bir gece ise telefonun tam tamına 11 saat çalışmasına yetecek şarj sağlamayı başardı.

Bu ürünle ilgili olarak konuşan Vodafone yetkili yöneticisi Christian Cull;

“Biz bir çok dış mekan aktivitesinde yaşanan telefon şarj etme problemini çözmek istedik. Bundan sonra insanların ceplerindeki gücü kullanarak festival sezonu boyunca konuşmaya, mesajlaşmaya ve internete girip fotoğraf çekmeye devam edebileceğine inanıyoruz” dedi.

Recharge Bag

Bazı kol saatleri gibi kinetik enerjiyle çalışan bu tulum ve şortlar, şimdiden yoğun ilgi altında. Ürünler resmi olarak gelecek haftasonu gerçekleşecek “Isle of Wight” festivalinde tanıtılacak.

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Vine ile Hareketli Paylaşımlar

Önceki haber

WordPress İçeriğinizi Koruma Yöntemleri

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Aygıtlar