PinterestSosyal Medya

Pinterest Tanımı ve Kullanımı

3
Pinterest Tanımı ve Kullanımı

2012’nin son çeyreğinde adından çok söz edilen Pinterest, ilgilerini çeken nesneleri veya söylemek istediklerini yazarak değil görseller aracılığıyla ifade ettikleri bir sosyal medya sitesi olarak giderek daha çok dikkat çekiyor. Bir nevi resimli Twitter olarak düşünebileceğiniz platform, kendine özgü bir uygulaması olmasıyla Twitter’dan ayrılıyor. Pinterest kullanmak için browser’a Pin it isimli  uygulamayı kurmak gerekiyor. Bu buton kullanıcının internet sitelerinde rastlayıp beğendiği resimleri pin’lemesine; yani tıklayarak kendi panosuna yollamasına yarıyor.

Pinterest şu anda yalnızca davetiye ile üye kabul ediyor. Davetiye için siteye mail adresi bırakmak veya üye olmuş birinden davetiye istemek gerekiyor. Davetiye geldikten sonra ise kullanıcının Facebook veya Twitter hesabının Pinterest’e bağlanması gerekiyor. Bundan sonra sıra profil düzenlemeye geliyor; bu aşamada kullanıcı adı, mail adresi ve şifre değişimi yapılabiliyor. Kullanıcı dilerse platformun kendisinin adına yayın yapmasını; kendi bilgisi dışında Facebook duvarına bir şey yazmasını veya tweet atmasını engelleyebiliyor. Pinterest üyesinin bundan sonra da ilgi alanına dair panolar oluşturması gerekiyor. Bu panolar isteğe göre manzara, dekorasyon, arabalar- moda veya başka konularda oluşturulabiliyor. Kullanıcılarına keşfetme- görsel koleksiyonları oluşturma ve bunları paylaşma imkanı sunan Pinterest, ‘pin it’ uygulamasıyla da görsellerin profillere yüklenmesini sağlıyor. Sitedeki görseller yüklenen uygulama ile seçiliyor ve panolara gönderilmeye uygun hale getiriliyor. Seçilen görselin, görselin iğneleneceği panonun ve görsele dair acıkmama metninin düzenlemesinden sonra görsel pin’leniyor ve panoya yerleşiyor.


Pinterest’e yüklenen ve ‘pin’ adıyla anılan resim ve videoların altına 500 karakterlik bir açıklama yapmak veya bir bağlantı eklemek mümkün. Pinterest hesabı pinboard denilen ve pin’lerin belli ilgi alanlarında gruplandığı dijital panoların birleşiminden oluşuyor. Kullanıcı farklı kategorilerde çok sayıda pano oluşturabiliyor ve diğer kullanıcılar kendisini oluşturduğu pinboard’lar üzerinden takip ediyor. Sistemde bir kişi diğer bir kişinin bütün pinboard’larını veya sadece seçtiklerini takip ediyor. Böylece sadece ilgi alanlarına yönelik paylaşım ve takip de sağlanabiliyor. Platform iPhone, iPad ve Android uygulamaları da barındırıyor.

Kullanıcılar Pinterest’te geçirdikleri ilk zamanlarda zengin panolar oluştursalar ile takipçileri olmaması durumunu yaşayabilirler. Bunu normal kabul etmek gerekiyor zira Pinterest ülkemizde henüz gelişme aşamasında olan bir sosyal ağ sitesi. Tasarım işleriyle uğraşan kullanıcılar panolarına görseller ekleyerek bunları bir nevi portfolyo gibi kullanabilirler, hatta biraz yaratıcılıkla bu görsel grupları CV olarak da kullanılabilir. Markalar Pinterest ortamında ürün ve hizmetlerini görseller aracılığıyla sergileyecekleri kataloglar hazırlayarak tanıtım yapabilirler. Günümüzün yükselişe geçen sosyal medya araçları arasında yer alan Pinterest yaratıcı girişimciler için değişik olanaklar barındırıyor.

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

V for Vendetta iTunes’da Birinci Sırada

Önceki haber

Kariyer Yolunda Sosyal Medya Araçları

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Pinterest