GirişimcilikSosyal MedyaTwitter

Trend Topic: Anlamı, Önemi ve Yapılışı

0
Trend Topic: Anlamı, Önemi ve Yapılışı

Twitter gündemi olarak da düşünülebilecek olan trend topic (TT) kategorisine giren konular Twitter’ın ana sayfasının sağ köşesinde sürekli olarak bulunur. Türkiye’de günde 100 civarında konu veya etiketin girdiği trending topic listesi, herkesin yöneldiği ve birdenbire konuşmaya başladığı konulardan oluşur. Bir konunun TT listesi kapsamında yer alması için çok sayıda kullanıcının o konuda tweet atması gerekir. Söz veya söz öbeklerinden meydana gelen trend topic’lerin bazıları sadece bir veya birkaç dakika, kimileri ise 1 günden uzun bir süre boyunca listede kalır. TT’ler dünyanın en büyük mikro bloğu Twitter’ın anlık olarak en popüler olan etiketleri veya kelime gruplarından oluşur.

Sistemi Türkçe üzerinden kullanıyorsanız ‘Türkiye Gündemi’ benzeri bir başlıkla sol tarafta yer alan liste Türkiye için trending topic sayfasıdır. Bu listedeki ‘değiştir’ sekmesiyle dünya çapında, ülkeler veya bazen de bu ülkelerin bazı büyük şehirleri bazında TT bilgisi alabilirsiniz. Twitter ortamında hashtag olarak bilinen etiketlerin veya söz öbeklerinin bu listede yer alması çok kolay gerçekleşmiyor. Bazı kullanıcılar belli bir etiketi her tweet’lerinde kullanıp sıkça tweet’leyerek etiketin listeye girmesini sağlayabileceklerini düşünüyorlar ama aslında bu yeterli olmuyor. Etiketlerin belli bir frekansa ulaşmaları gerekiyor fakat katılım sayısı da bu konuda belirleyici rol oynuyor. Bir etiketin trending topics listesine girebilmesi için belli bir zaman süresince çok sayıdaki farklı Twitter kullanıcısının tweet’lerinde kullanılması gerekiyor. Yani konuyu konuşan insanların çokluğu o konuda atılan tweet’lerin çokluğundan daha belirleyici oluyor.


Bir konunun trending topic listesinde yer alabilmesi için ardı ardına tweet atmak yerine aşağı-yukarı 5 dakikada bir özgün düşünce içeren bir paylaşımda bulunmak, o arada takip edilen kullanıcıların tweet’lerini tıklayıp bir kısmını retweet’lemek ya da favorilere eklemek öneriliyor.

Ayça Diril
Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

Twitter Takipçi Sayısı Arttırımı

Önceki haber

Facebook Reklamları Nasıl Kaldırılır?

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Girişimcilik