FacebookSosyal Medya

Facebook Reklamları Nasıl Kaldırılır?

1
Facebook Reklamları Nasıl Kaldırılır?

Facebook reklamları kendi kazancını arttırması açısından her ne kadar anlaşılır olsa da birçok kullanıcının canını sıkıyor. Aslında beğenmediğiniz, kullanmadığınız veya hiç kimseye tavsiye etmek niyetinde olmadığınız ürünlerin listenizdeki kişilere sanki çok beğenmişsiniz de onların da kullanmasını istermişsiniz gibi gösterilmesi de Facebook reklam uygulamaları arasında yer alıyor. Siz de zayıflama hapları, organ büyütücü yöntem ve moda reklamları, arkadaşlık sitelerinden gelen davetler gibi görünümlerden bunalanlardansanız Facebook reklamlarını kaldırmak için yapabileceğiniz bir şeyler var.

Virüslü reklam niteliğindeki reklamların Facebook üzerinden çeşitli uygulamalarla hesabınızı ele geçirmesi de mümkün. Özellikle göze çarpıcı başlıklarla paylaşılan video görüntülü uygulamalar konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Hesabınızı korumak için, bu tip bir videoya tıkladığınızda karşınıza ‘uygulamaya izin ver’ ifadesi çıkarsa bu izni vermekten kaçınmaktır.

Türkçe arayüz kullanıyorsanız, Facebook reklamlarını kaldırmak için önce Hesap sekmesine, sonra da açılan menüdeki ‘Hesap Ayarları’ kısmına girmelisiniz. Açılan sayfadaki Facebook Reklamları başlığına tıkladığınızda karşınıza platform sayfasındaki reklamların bilgilerinizi hangi kişilere göstermesini istediğinizi soran bir ifade göreceksiniz. Facebook reklamlarını kapatmak için bu ifadenin yanındaki kutuda göreceğiniz ‘hiç kimse’ seçeneğini işaretlemelisiniz. Sonra bulunduğunuz sayfanın aşağı kısmındaki Facebook reklamlarında sosyal eylemlerinizi kimlerin görebileceğini soran ifadeye cevaben de ‘hiç kimse’ şıkkına tıklamalısınız. Bunların ardından ‘değişiklikleri kaydet’ butonuna tıkladığınızda işlem tamamlanacaktır.


Facebook reklamlarını kaldırmak ve uygunsuz reklamlardan tamamen kurtulmak için, Firefox kullanıcılarının uygulayabileceği bir yöntem bulunmaktadır: Greasemonkey. Bu eklentiyi kurmak için eklentinin üzerindeki ‘Add to Firefox’ yazısına tıklamak ve açılan penceredeki ‘şimdi kur’ seçeneğini işaretlemek gerekiyor. Greasemonkey kurulum işlemi tamamlandığı zaman ‘firefox uygulamasını yeniden başlat’ ibaresine tıklanıyor. Tarayıcı tekrar açıldığında sağ alt kısmında küçük bir maymun suratı görülecektir. Bu aşamada sıra Facebook reklamlarının kaldırılmasını sağlayacak scriptin yüklenmesindedir. Bunun için de buraya tıklamak ve açılan penceredeki ‘şimdi kur’ seçeneğine tıklamak gerekir. Kurulum 3-5 saniye içinde tamamlanır ve tarayıcının yeniden başlatılması gerekmez. Son olarak da Facebook hesabının açılıp sayfanın F5 (refresh) yapılması gerekir.

Eklentiden memnun kalmayanların tarayıcının sağ alt tarafında bulunan maymun yüzlü simgeye bir kere tıklayarak eklentiyi pasif hale getirmeleri ve Facebook hesaplarını yine eskisi gibi kullanmaları mümkündür.

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Trend Topic: Anlamı, Önemi ve Yapılışı

Önceki haber

Etkileşimli iPhone 5S ve iOS7 Konsepti

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Facebook