InstagramSosyal Medya

Instagram Tanımı ve Kullanımı

1
Instagram Tanımı ve Kullanımı

2010 yılı sonlarında iki girişimcinin ortak çabasıyla kurulan fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram, esas olarak mobil cihazlardaki fotoğrafların sosyal ağlarda paylaşılabilmesini sağlar. 6 Ekim 2010 tarihinde yayınlanmasından sonraki 24 saat içinde 1 numaraya yükselen Instagram, 21 Aralık 2010 itibarı ile 1 milyon indirmeye en hızlı ulaşan program rekorunu kırmıştır. Kullanılması Apple’ın mobil işletim sistemi iOS ile başlayan programın Android cihazlara yönelik versiyonu da 2012 Nisan ayında sunulmuştur.

Instagram uygulamasının en önemli özelliği mobil cihazlarla çekilen en basit bir fotoğrafı bile bir fotoğraf sanatçısının elinden çıkmış gibi bir görünüme büründüren hızlı ve etkileyici filtreler barındırmasıdır. Bu uygulama öylesine başarılıdır ki iPhone aygıtları ile çekilen fotoğraflar ‘iPhonegraphy’ olarak anılan bir sanat akımını ortaya çıkarmıştır. Mobil cihazlara Instagram kurulumu yapıldıktan ve kullanıcı tanımlamaları gerçekleştirildikten sonra uygulama kullanılabilir hale gelir. Programın içinden açılan kamerayla çekilen fotoğraflar Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ platformlarında paylaşılabilir. Aynı şey, filtreleme işlemi yapıldıktan sonra, telefonda mevcut olan fotoğraflarla da gerçekleştirilebilir. Tıpkı Twitter gibi Instagram da takipçi (follower) ve takip edilen (following) sistemiyle çalışır. Aradaki fark Instagram’ın yazı değil fotoğraf paylaşımı yapıyor olmasıdır.

 

Instagram Tanımı ve Kullanımı

Instagram Tanımı ve Kullanımı

 

Instagram kullanmak için önce uygulama AppStore’dan mobil cihaza indirilir. ‘Kayıt ol’ kısmından bir kullanıcı adıyla şifre oluşturulduktan sonra ‘paylaş’ bölümünden fotoğraf çekimi yapılır veya cihazda mevcut olan bir fotoğraf seçilir. Instagram’da fotoğraflar kare olduğundan, ikinci durumda fotoğrafın düzenlenmesi gerekir. Fotoğraflara ‘tilt-shift’ efekti uygulanarak resmi kısmen bulanıklaştırmak ve minyatür özelliği vermek mümkündür. Daha sonra ekranın altındaki filtrelerden biri seçilip ‘next’ tuşuna basılır. Fotoğraf isimlendirilip coğrafi noktası da belirlendikten sonra istenirse Twitter, Tumblr, Facebook, Flickr, Posterous, Foursquare veya e-mail aracılığıyla paylaşılabilir. İşlemin ‘done’ tuşuna basılarak sonlandırılmasından sonra fotoğrafların Instagram ortamında ve sosyal medya ağlarında görülebilmesi mümkün olur.

Ayça Diril
Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

LEISURE SUIT LARRY: Reloaded

Önceki haber

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Instagram