DiğerTeknoloji

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

6
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile ilgili başlangıç ve orta düzey kullanıcılar için hazırladığımız bu makale içerisinde web sitenizin arama motorları tarafından nasıl daha çok sevilebileceğini irdeleyeceğiz.

Düzeyi: Başlangıç – Orta
Formatı: PDF ve Site içi makale
Giriş – SEO’nun Önemi Hakkında

1) SEO Uyumlu Resimler
2) SEO Eklentileri
3) Meta Açıklamaları
4) Anahtar Kelime Yerleşimi
5) Link Stratejisi

Bonus – Kaçınmanız Gereken SEO Hataları
Sonuç

SEO’nun Önemi Hakkında

Bir çok web sitesi sahibinin iyi bildiği üzere arama motoru optimizasyonu (SEO – Search Engine Optimization) önemlidir çünkü bu sayede sitenize arama motorları vasıtası ile gelen organik kullanıcı sayısını arttırır. Fakat bu alanda neleri yapıp nelerden uzak durmamız konusunda bazı kesin çizgiler vardır.

Bu makale içerisinde arama motoru optimizasyonu (SEO) anlamında web sitenizden maksimum nasıl verim elde edebileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Aşağıdaki detaylı anlatımdaki tüm yönergeleri dikkate almanız durumunda SEO anlamında büyük yol katetmiş olacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Ve bir gerçek daha var ki lütfen sizi istediğiniz tüm arama sonuçlarında birinci sıraya çıkartırım diyen sahtekarlardan uzak durun. Google arama motoru algoritması oldukça kompleks bir yapıyı içinde barındırıyor ve bunun belli başlı temel standartları ve illegal yollardan sağlanan haksız kazançlarının dışında kesinlik arz eden bir durumu yok.

1) SEO Uyumlu Resimler

Arama motoru trafiği içerisinde SEO uyumlu resimler / fotoğraflar oldukça ihmal edilmiş bir konu. Arama motorları resimleri hafızalarına alamazlar fakat resimlere verdiğimiz etiketleri ve açıklamaları akıllarında tutabilir ve arama sonuçlarında karşımıza çıkarabilirler. Tüm görsellerimize ALT ve TITLE özelliğini eklememiz gerekmekte. Örnek kod yapısı aşağıdaki şekilde olmalı;

Açıklama Bu Alanda Yer Alacak

Ayrıca görsel dosyalarınıza vereceğiniz isimlerde büyük önem arz etmekte ve arama motoru tarafından dikkate alınmakta. Yine konuyu örnekleyecek olursak;

Doğru Kullanım: vuub-sosyal-medya-tasarim.jpg
Yanlış Kullanım: vuubsmt.jpg

2) SEO Eklentileri

Bu alanda birçoğumuzun kullanmakta olduğu içerik yönetim sistemi olan WordPress için arama motoru optimizasyonu (SEO) işlemlerimizi kolaylaştıran, güçlendiren ve otomatikleştiren çeşitli eklentileri tanıtmaya çalışacağım.

All in One SEO Pack: Çok büyük kitlelere hitap eden sitelerden tutun da küçük ve orta ölçekli hemen hemen tüm sitelerin kullandığı eklentidir. Eklentiler hakkında çok daha fazla bilgi almak için isimlerinin üzerine tıklayabilirsiniz, burada sadece benim size tavsiye ettiğim eklentilerden kısaca bahsedeceğim.

Sisteminize eklemenizde fayda olan diğer eklentiler;

Search Terms Tagging 2, SEM External Links, SEO Smart Links, SEO Image, Simple Tags, Social Networks Auto Poster, XML Image Sitemap

3) Meta Açıklamaları

Anladığım kadarı ile bir çok site sahibinin meta açıklamaları (descriptions) nasıl kullanacağı konusunda kafası karışmış durumda. Temel olarak meta açıklamalar sitenizin ne tür bilgiler içerdiğini arama motorları ile paylaşır ve arama motorlarında çıkan sonuçlara göre ziyaretçilere sitenizin ne ile ilgili olduğu konusunda bilgi verir.

Genel olarak meta açıklamalar, arama motorları içerisinde sıralamanızı yükseltmezler fakat arama motorları içerisinde çıkan sonuçlara direk etki ederler. (SERP – Search Engine Results Pages) Meta açıklama girerken aklınızda bulunmasında fayda olan bir kaç bilgi verecek olursak eğer;

  • Açıklamanızın 140 karakter ile limitli olduğunu unutmayın, eğer daha uzun açıklamalar hazırlarsanız arama motorları sadece ilk 140 karakteri ziyaretçilere sunacaktır.
  • Özgün açıklamalar daima işinize yarayacaktır, unutmayın bu açıklamalar bir robot tarafından değil, ilgili konuda arama yapan kullanıcılar tarafından okunacaklar.
  • Meta açıklama kısmında hazırlamış olduğunuz makale ile ilgili kullandığınız etiketleri sık tekrar etmeyiniz. Bu konuda bir örnek verecek olursak eğer;

Doğru Kullanım;
Meta Description: Görsel Tasarım ve Sosyal Medya Haberleri
Keywords: sosyal imleme, sosyal medya kitlesi, tasarım

Yanlış Kullanım;
Meta Description: Görsel Tasarım ve Sosyal Medya Haberleri
Keywords: tasarım, sosyal medya, görsel tasarım, sosyal medya haberleri

4) Anahtar Kelime Yerleşimi

İçeriğiniz arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda en güçlü silahınız olacak, öncelikle bunu unutmayın. Uyumlu içerik, optimize edilmiş etiketler ve sık güncellenen bir web sitesi mutlaka başarıya ulaşacaktır.

  • Bilinenin aksine anahtar kelimeler sadece meta bilgileri için kullanılmaz. Anahtar kelimeler, arama motorlarının siteniz hakkında bilgi sahibi olmasına, ilgili konu başlıkları içerisinde yaptığı eşleşmeleri göz önünde bulundurmasına ve buna uygun olarak sonuçları ziyaretçilere yansıtmasına yarar.
  • Anahtar kelime yerleşimi yaparken aşırı kullanmamaya özen gösterilmeli, hazırlanan makale içerisinde aynı anahtar kelimeleri sırf daha çok kullanabilmek için gereksiz uzatmalar ve tekrarlar’dan kaçınılmalıdır. Yararlı olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bu sitenize ve arama sonuçlarına olumsuz yansıyacaktır.

Anahtar kelime yerleşimi yaparken mutlaka stratejik davranın ve bir tane başlık içerisinde, yine bir tane alt başlık veya ilk paragraf içerisinde ve son olarakta bir tane son paragraf içerisinde kullanmaya özen gösterin. Aynı şekilde birden çok anahtar kelime seçerseniz bu karışıklığa neden olabilir, çok özel durumlar haricinden bundan kaçınmakta fayda görüyorum.

5) Link Stratejisi

Linkleri iç (internal) ve dış (external) olarak ikiye ayırabiliriz. Öncelikli olarak hazırladığınız tüm makalelerde site içi linklendirme yapmaktan kaçının. Eğer hazırlanan makale içerisinde siteniz içerisinde gerçekten karşılığını bulan bir kelime geçiyorsa site içi linklendirmeyi mutlaka gerçekleştirin. Eğer illa ki tüm makaleleriniz içerisinde site içi link çalışması yapacaksanız aşağıdaki örnekte olduğu gibi “no follow” komutunu uygulayın. Bu sayede arama motorları o linki takip etmeyecek fakat ziyaretçiler görebilecektir.

Örnek Kullanımı:

İletişim

Aslında iç (internal) link verirken az evvel de söylediğim gibi dikkat etmeniz gereken tek husus gerçekten ilgili içeriğe ait bir hedef kelimede linklendirme çalışması yapmanızdır. Bu sayede hem arama motoru sitenizin içeriği hakkında daha temiz bilgiye sahip olacak hem de site ziyaretçileriniz benzer konu başlıkları içerisinde daha çok bilgiye hızlı ve sorunsuz ulaşım sağlayacaktır. Ayrıca site ziyaretçisinin, site içerisinde geçirdiği toplam zamanda artış gözlemlenecek ve bu da arama motoru optimizasyonu (SEO) açısında artı puan olarak hanenize yazılacaktır.

Dış (external) linkler ile ilgili bilgi verecek olursak yine stratejik düşünmek gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle sosyal medya kullanımı; Twitter, Facebook, LinkedIn, Google+, Pinterest gibi mecralarda paylaşacağınız her link çok kıymetli olacaktır. Belki sizin arama motoru sonucunuza direk olarak etki etmeyecektir fakat bu sosyal medya sitelerinden gelecek olan ziyaretçiler toplam ziyaretçi sayınızı arttıracak ve dolaylı yoldan size büyük katkı sağlayacaktır.

Bu konuda ufak bir uyarım olacak, şayet bir makale paylaşırken sitenizin ismi ile birlikte tüm linki paylaşırsanız bu sizin marka değerinizi ve bilinirliğinizi de yükseltecektir.

Her konuda olduğu gibi sosyal medya sitelerinide yanlış veya aşırı kullanmanında çeşitli sıkıntılar getirdiğini unutmayalım. Eğer ki yapmış olduğunuz paylaşımlar, konu dışı kişilere yapılırsa bu size yarardan çok zarar getirecektir. Ne kadar faydalı makaleler hazırlarsanız ve o konu başlığı ile ilgili çevrelere paylaşımda bulunursanız alacağınız geri dönüşler o derece kazançlı olacaktır.

Bonus – Kaçınmanız Gereken SEO Hataları

Ne kadar uzun zamandır arama motoru optimizasyonu (SEO) ile ilgilendiğinizin pek önemi yok, yapacağınız basit hatalar (hepimiz insanız, yapabiliyoruz) sitenizin sıralamadıki yerini geriye götürebilir. Basitçe kaçınmanız gereken 5 SEO hatasından bahsedeceğim;

Hata 1: Hatalı anahtar kelime kullanımı

Bir çok site yöneticisi arama motorlarından kovulmaktan (ban) korkar ve bu doğrultuda anahtar kelime kullanımını en aza indirir. İçeriğiniz ne kadar özgün, kolay okunabilir ve aşırı anahtar kelime kullanımından uzak olursa içinizi rahat tutabilirsiniz.

Burada daha önce de belirttiğim gibi anahtar kelime kullanımı esnasında uygulamanız gereken pratik yöntemi tekrarlayacağım. Makaleniz içerisinde kullandığınız anahtar kelimenizi; Başlık, Alt Başlık, Ilk Paragraf ve Son Paragraf ile kısıtlı tutarsanız başarılı bir sonuç sizi beklemekte.

Hata 2: Arama motorlarına aptal yerine koymayın

Birçoğumuzun hayal ettiğinden çok daha fazla sofistikedir arama motorları ve kullandıkları algoritmalar. Gizlenmiş metinleri, anahtar kelime (keyword) sık kullanımlarını (spam) tespit edebilir ve cezayı anında kesebilirler. Belki bu yöntemleri deneme yanılma ile kendiniz çözümlemek isteyebilirsiniz fakat ilk aşamada ödeyeceğiniz bedel ağır olabilir. Bu nedenle verilen talimatlar doğrultusunda hareket etmeniz, sitenizin yükselişi ve doğru sıralama sonuçları içerisinde yer almasında büyük rol oynayacaktır.

Hata 3: Flash kullanmak

Adobe’un Flash uygulaması bildiğiniz gibi sunumlar için dinamik ve harika sonuçlar elde etmekte. Aynı şeyi web sayfaları için söylememiz oldukça güç nitekim Flash içerikli sayfaları arama motorları değerlendiremez ve kayıt altına (index) alamaz.

Hata 4: Firma / Site adını başlık olarak kullanmak

Eğer ki firmanızı veya markanızı tanıtmanın dışında bir amacınız var ise bu yöntemden uzak durun. Arama motorlarının sitenizin içeriği ile ilgili “Başlık” (Title) görmesi her zaman lehinize olacaktır. Kullanımı ile ilgili hemen kısa bir örnek verelim;

Doğru Başlık Kullanımı: Görsel Tasarım ve Sosyal Medya
Hatalı Başlık Kullanımı: VUUB

Hata 5: Açılış sayfası kullanmak

Büyük bir logo veya siteye giriş görseli ile süslediğiniz açılış sayfaları (splash page) arama motoru optimizasyonu stratejisi açısından oldukça başarısız olacaktır. Arama motorları anahter kelimeleri göremeyecek, sadece iç bağlantı (internal link) görecek ve sadece yönlendirmeden ibaret oldukları için arama motorları tarafından görmezden gelinecektir.

Eğer ki arama motoru optimizasyonu sizin için önemli ise bu sevdadan vazgeçmenizi, kolay erişilebilir bir ana sayfanız olmasını, zengin bir içerik ile süslemenizi ve doğru bağlantılar ile sitenizi güçlendirmenizi tavsiye ederim.

Sonuç:

Temel ve orta düzey bilgilerimi sizlerle paylaşmaya çalıştığım bu makale içerisinde arama motoru optimizasyonuna (SEO) ve çalışma prensiplerine dair bilgileri, çeşitli örnekler eşliğinde tamamladık. Umarım web sitelerinizin işleyişi konusunda faydalanabileceğiniz bir makale olmuştur. Konu ile ilgili yorum, öneri ve eleştirilerinizi bizimle paylaşarak hem ziyaretçilerimize hem bizlere büyük katkı sağlamış olursunuz, web sitelerinizde bol şans dilerim.

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Instagram Tanımı ve Kullanımı

Önceki haber

Google Web Designer, Ücretsiz HTML5 Web Geliştirme Aracı

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Diğer