DiğerTeknoloji

WordPress 3.6 ile Gelecek Yenilikler

4
Wordpress 3.6 ile Gelecek Yenilikler

Dünya’nın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi WordPress 3.6 sürümünün yayınlanmasına çok az bir süre kaldı ve sizler için bu yeni sürüm ile birlikte gelecek olan özelliklere hızlı bir bakış yaptık.

WordPress 3.6 Yenilikleri;

1. Yazı / Makale Formatı

Kullanıcı arayüzü Helen Hou-Sandi’nin çabaları ile oldukça geliştirilmiş durumda. Tumblr kullananların hatırlayacağı üzere benzer bir şablon kullanılmış ve genel olarak tüm arayüz daha net ve büyük ikonlar ile zenginleştirilmiş.

Wordpress 3.6 ile Gelecek Yenilikler - 1

Ekleyebileceğiniz farklı makale formatları şu şekilde;

Fotoğraf Formatı:

1. Fotoğraf URL
2. Link URL

Link Formatı:

1. Link URL

Video ve Ses Formatı:

1. Video kaynak kodu veya URL / Ses kaynak kodu veya URL

Alıntı Formatı:

1. Alıntı Kaynağı
2. Link URL

2. Video ve Ses Desteği

Eskiden sadece çeşitli eklentiler ile birlikte kullanabildiğimiz bu özellik, WordPress 3.6 ile standart olarak gelmekte. İstediğimiz video veya ses dosyasını sitemize upload edebiliyoruz ve makalemizi / haberimizi yayınlamadan önce editörün içerisinden inceleyebiliyoruz.

Wordpress 3.6 ile Gelecek Yenilikler - 2

3. Otomatik Kayıt

Sitenize girmiş olduğunuz makaleler artık otomatik olarak bilgisayarınıza kaydediliyor ve tam haberi yazarken elektrikler kesilse veya başka bir sorun oluşsada girmiş olduğunuz veriyi kaybetmenin önüne geçilmiş oluyor.

Wordpress 3.6 ile Gelecek Yenilikler - 3

4. Makale Kilidi

Özellikle birden fazla editör kadrosu bulunan siteler için kullanışlı olacak bu yeni özellik ile makale hazırlarken “Take Over” özelliğini kullanarak makaleyi kilitleyebiliyor ve kendi kontrolünüz altına alarak istediğiniz değişikliği yapabiliyorsunuz.


Wordpress 3.6 ile Gelecek Yenilikler - 4

5. Makale / Haber Revizyonları

İki makale / haber arasında kıyaslama yapabildiğiniz bu ekran uzun zamandır beklenen yenilikti diyebiliriz.

Wordpress 3.6 ile Gelecek Yenilikler - 5

6. Menü Geliştirmesi

Görünüm – Menü alanından erişebildiğiniz alanın arayüzü ve kullanılabilirliği arttırılmış durumda.

Wordpress 3.6 ile Gelecek Yenilikler - 6

7. Yeni Standart Tema – Twenty Thirteen

WordPress 3.6 sürümü yeni bir standart tema ile sunulacak. Twenty Thirteen adı verilen bu tema oldukça renlki ve blog yazarları için son derece kullanışlı. Üstelik sadece blog yazarları için değil, WordPress için tema üreten yazılımcılar için yenilenen tema standartlarını içinde barındırması ile adeta ders niteliğinde.


Wordpress 3.6 ile Gelecek Yenilikler - 7

Twenty Thirteen ayrıca yenilenen üst kısım ile birlikte gelmekte ki bu alanda son derece şık olmuş.

Genel olarak hali hazırda son derece sorunsuz çalışan içerik yönetim sisteminin yeni sürümü ile mükemmele ulaşmaya doğru gittiğini görüyoruz. Tema ve eklenti üreten arkadaşlarımızın şimdiden yeni sürümün işleyişi ile bilgi almasında fayda var, bizim gibi sadece sistemi kullanan kişiler içinse yeni sürümün çıkmasını beklemekten ve heyecanlanmaktan başka yapacak bir şeyi yok şu aşamada. (:

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Nokia Lumia 620

Önceki haber

Android’e Google Play Geliyor

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Diğer