SağlıkYaşam

Güneş Işınlarından Korunun

1
Güneş Işınlarından Korunun

Tüm zamanların en sıcak geçecek olan yaz aylarında güneşten kendiniz nasıl koruyacağınızı, en doğal yöntemler ile size sunuyoruz.

Yaz aylarının gelmesiyle güneş yanığı sezonu da açılmış bulunuyor. Üstelik güneşin bu zararlı etkisi bizi maalesef yalnızca tatilde saatlerce güneş altında kaldığımızda değil, dışarıda günlük kıyafetlerimizle birkaç saat geçirdiğimiz yakıcı derecede sıcak olmayan bir günde de bulabilir. Güneş yanığı hakkındaki en büyük yanılgılardan biri de güneşin doğrudan görünmediği, yakıcı olmadığı veya güneşle birlikte hafif veya orta şiddette rüzgarların hissedildiği günlerde korunmaya gerek olmadığıdır. Yalnızca yaz değil, yaz mevsiminden önce gelen ve onu takip eden bahar aylarında da güneşten korunmak için önlem almak çok önemlidir. Günümüzde bu konuda bize yardımcı olabilecek sayısız ürün mevcuttur. Güneş yanığı ve güneşin diğer zararlarına karşı koruma sağlayan kimi kozmetik, kimi kimyasal, kimi medikal, kimi ise bitkisel olmak üzere pek çok ürün mevcuttur. Güneşten korunmak için çok büyük tutarlar ödemek elbette ki mecburi değildir, ancak doktor onaylı ve güvenilir bir üreticiden temin edilen ürünler kullanmak akıllıca olur. Bunun yanında doğal ürünler kullanmayı seven ve tercih edenler destekleyici olarak bitkisel yağlar, bitkisel kremler gibi ürünlerden de bu amaçla faydalanabilirler.


Günümüzde her derde deva çeşit çeşit ürünleri bulabileceğiniz aktarlarda, eğer kendi hazırlayacağınız kürlere güvenmiyorsanız bu konuda etkili çeşitli bitkisel yağlar karıştırılarak hazırlanmış güneşe karşı koruyucu hazır ürünler bulmanız mümkündür. Bunun yanında güneşten korunmak için direkt olarak kullanabileceğiniz bir takım bitkisel yağlar da mevcuttur. Bu yağların başlıcaları susam, üzüm çekirdeği, havuç ve Hindistan cevizi yağlarıdır. Bu yağların tümünün güneşten korunmak konusunda etkili oldukları bilinmektedir. Adı geçen yağları güneşe çıkmadan önce vücudunuza uygulayarak koruma sağlayabilirsiniz. Eğer kimyasal bronzlaştırıcı kremleri kullanmadan hafif tatlı bir bronzluk elde etmek isterseniz size jojoba veya ceviz yağlarını öneririz. Ancak bronzlaştırıcı yağları bol miktarda ve uzun süreli kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

En Güzel Facebook Zaman Tüneli Kapakları

Önceki haber

Nokia Lumia 620

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Sağlık