MobilTeknoloji

Kendi Uygulamanızı Kendiniz Yapın! – App Inventor

5

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonlar hayatımızın en önemli parçası haline gelmiş durumdadır. Akıllı telefonlar ise bir çok fonksiyonu aynı anda gerçekleştirebilmesi açısından tercih etmemizdeki en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Piyasaya sürülen Android işletim sistemli cihazların sayısı her gün bir milyonun üzerinde olduğu varsayılıyor. Yeşil yaratıkla sembolleştirilmiş Android ise Google tarafından geliştirilmiştir olup kolay kullanıma sahip, geliştirilmeye açık bir işletim işletim sistemidir.

Peki yazımıza neden Android işletim sistemiyle giriş yaptık ?

Cep telefonunuzda kendi istediğiniz programları veya oyunları yapmak istemez miydiniz ? Elektronik cihazlarınızı veya tasarlamış olduğunuz devreleri cep telefonunuzdan kontrol etmek veya haberleştirmek istemez miydiniz ?

Eminim bir çok programcının hayali de bu şekildedir. Birçoğumuz belki de Java bilmeden bu tarz programlar yazamayacağımızı düşündüğümüzden yanına bile yaklaşmamışızdır.
Google ise bunu bile bizim adımıza düşünmüş olup herkesin Android yazılım yazabilmesi adına, hiç bir programlama bilgisi bilmeyenlerin dahi App Inventor sayesinde kendi uygulamalarını ve oyunlarını geliştirebilme imkanı sağlamıştır.

Kısaca App Inventor, Google tarafından temelleri atılmış ve daha sonra Massachusetts Institute of Technology ile anlaşma sağlayıp haklarını devrettiği herkesin kullanabildiği, ücretsiz ve beta halinde Android uygulama geliştirme servisidir. Bu program ile istediğiniz programı, oyuna tasarlayabilir ve Google Play‘e verebilirsiniz.

App Inventor projesinin amacı ise, değişkenlerle, algoritmalarla, döngülerle uğraşmadan kısaca kodlama bile yapmadan uygulama geliştiricisi olmamıza olanak sağlamaktadır.
Şundan eminiz ki gelecekteki programlama dilleri ise bu tarzda olacaktır. Bizleri kodlama derdinden kurtarıp, ihtiyaca yönelik çalışabileceğimiz programlama dilleri, bizlere hem zamandan hem de enerjimizden tasarruf ettirecek ve amaca uygun programları daha kolay bir şekilde yazabileceğiz. ( Örneğin Flovcode )

App Inventor ile yazılım geliştirebilmemiz için internete bağlı bir bilgisayarımızın olması yeterlidir. Yapmanız gerekenler ise Google hesabı açmak ve bilgisayarına güncel Java yüklemektir. Tüm bunları yaptıktan sonra ise App Inventor programının kurulumuna geçebilirsiniz. Tüm kurulum işlemleri ve uygulama geliştirme ekranına ise “beta.appinventor.mit.edu” adresinden ulaşabilirsiniz.
Yukarıda belirtilen adrese girdikten sonra açılan ekranda, uygulamanızın cep telefonu ekranınızda nasıl görünmesini istiyorsanız yandaki bileşenlerden faydalanarak tasarımını kendinize göre dizayn edebileceğiniz bir ekran açılıyor. Dizayn ekranında programınızı amacınıza uygun tasarımını yapıyorsunuz ve işin en eğlenceli ve ustalık gerektiren kısmına geçiyorsunuz.

Open Block Editor sekmesine basarak tasarlamış olduğunuz programın algoritmasını geliştirmeye başlıyorsunuz. Eğlenceli ve mantıklı düşünerek, biraz uğraştırıcı olan Blok Editor ile hangi bileşenin ne amaçla kullanacağınızı yapbozun parçalarını birleştirerek istediğiniz programı yapmanıza olanak sağlıyor. Java’da kullandığınız tüm programlama kodlarının işimize yarayan kısımlarını yapboz parçaları halinde App Inventor programı karşımıza çıkarmış durumdadır. Yapmamız gereken ise sadece bu yapboz parçalarını birleştirmektir. Zaten uyumsuz olan yapboz parçaları bizim programımızı yanlış kodladığımız hakkında bilgi verecek ve program yazmamız daha da kolay hale gelecektir.

Yazmış olduğumuz uygulamayı da sanal bir emulator vasıtasıyla telefon ekranında nasıl göründüğünü ve uygulamanın nasıl çalıştığını test edebiliyorsunuz. Ayrıca barkod numarası oluşturup telefonunuzu o barkoda okutarak telefonunuza indirebilir ve telefonunuzdan test edebilirsiniz. Uygulamanızı tamamladığınız takdirde bilgisayarınıza APK uzantılı olarak kaydedebilir ve bilgisayarınızdan telefonunuza atarak programı kurabilirsiniz.

Eğer sizde Android programınızı yapmak istiyor ve meraklıysanız sizlere “O’Reilly  Create Your Own App” adlı kitabını öneririm.

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

iOS 7 Konsept Tasarımı

Önceki haber

Gmail ile Para Transferi

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Mobil