FacebookSosyal Medya

Facebook Mobil için 5 Güvenlik Önerisi

2

Ülkemizde ve dünya’da Facebook hesabı olmayan kullanıcı sayısı, olanlardan çok daha az ve her gün geliştirilen yeni özellikler ile sosyal medya devi büyümesini tüm hızıyla sürdürüyor. Peki kendi kişisel hayatınızı yine kendi sosyal ortamınız ile paylaştığınız bu mecra içerisinde kendinizi ne kadar güvende hissediyorsunuz? Eğer aşağıdaki adımları takip eder ve yönergeleri izlerseniz hem mobil hesabınız için hem de standart bilgisayarınız’da tam bir koruma sağlamış olacaksınız. Şimdi sözü uzatmadan hemen izlenecek adımlara ve açıklamalarına geçiyoruz;

1. Telefonunuzu kilitleyin.

%30’dan fazla kullanıcı telefonunu parola ile korumuyor. İlk adım’da telefonunuza mutlaka parola koruması koyun, sonuçta gittiğiniz her yerde telefonunuzuda beraberinizde götürüyorsunuz ve cihazın çalınma durumunda en azından bazı hesaplarınızı koruma altına almış olursunuz.

2. E-Posta parolanız ile Facebook parolanız farklı olsun.

Yapılan bir araştırmaya göre internet kullanıcılarının 4/3’ü tek bir şifre ile bütün hizmet sağlayıcılara giriş yapmakta. Bunlardan en sık kullanılanı ise “123456”. Tüm hesaplarınız için farklı kombinasyonlarda ve birbirinden farklı şifreler oluşturarak tüm hesaplarınız içerisinde daha fazla güvenlik temin edebilirsiniz. Ayrıca oluşturacağınız kombinasyonlar içerisinde büyük harf, küçük harf, rakam ve özel karakter kullanımını ihmal etmeyin.

3. Güvenli Gezinme özelliği mutlaka açık olmalı.

Facebook 2011 yılından bu yana HTTPS bağlantı türüne destek vermekte. Hesap ayarlarınızdan Güvenli Gezinme (Secure Browsing) özelliğini aktif ederek sizde bu hizmetten hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz. Özellikle Wi-Fi ile bağlantı kurduğunuz halka açık ortamlarda HTTPS bağlantı türü yapmış olduğunuz tüm işlemleri şifreleyecek ve zararlı kişi ve yazılımlardan sizi koruyacaktır.

4. Bildirim ayarları mutlaka açık olmalı.

Hesabınızın güvenliği açısında Gizlilik – Bildirim Ayarları menüsünden tüm giriş – çıkış işlemlerini takip etmeli, mobil numara onayı ile hesabınıza tam bir koruma altına almalısınız. Farklı cihazlardan hesabınıza giriş yapıldığında size anında bildirim yapılacak ve kişisel bilgileriniz koruma altında olacaktır.

5. Güvenilir bağlantılar kurun.

Arkadaş listenizdeki kişilerin gerçekten de arkadaşlarınız olduğuna emin olun, Facebook’un yakın zamanda sisteme entegre ettiği arkadaşlarım menüsü ile yakınlık derecenizi ve paylaştığınız materyallerin erişim ayarlarını düzenleyebilir ve hesabınızı korumak konusunda bir adım öne çıkabilirsiniz.

Eğer sizlerin de farklı metodlar ile geliştirdiğiniz yöntemler var ise lütfen bizimle paylaşın.

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Gmail ile Para Transferi

Önceki haber

Samsung Galaxy S4 Satış Rekoru Kırdı!

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Facebook