Yeni MacBook Air

Taşınabilir bilgisayarlar arasında ayrı bir yeri olan ve tüm markaların kıskandığı hafiflik ve inceliğin yanı sıra oldukça iyi performans sahibi olan Apple MacBook Air serisi 2013 modeli ile güncellendi.

MacBook Air bilgisayarlar gerek pil ömrü gerekse performans ve incelik bakımından uzun süredir Apple severlerin gözdesi olarak görülüyor. Diğer dizüstü bilgisayarların aksine oldukça uzun bir pil ömrüne sahip MacBook Air bilgisayarlar Intel’in yeni Haswell işlemcileri ile birlikte artık çok daha güçlü bir hale geldi. Eski nesil MacBook Air 11 inç 5 saat, 13 model ise 7 saat pil ömrü sunuyordu. Yeni gelen Haswell işlemciler ile bu saatler sırasıyla 9 ve 12 saat oldu. Pil ömrünü etkileyen bir başka unsur ise HD 4000 yerine kullanılan HD 5000 grafik çipi. Bu çip ile eski nesile oranla yoğun grafik gerektiren uygulamalarda %40’a varan performans artışı elde ediliyor, hemde pil tüketimi açısından eski nesil MacBook Air serisine göre daha avantajlı.

Yeni nesil ile birlikte 2 adet mikrofon kullanılıyor bu sayede sesli ve görüntülü görüşmelerde çok daha net bir ses elde edilmiş oluyor. Yeni MacBook Air artık MacBook Pro’ya performans bakımından çok daha yakın fakat hala eski inceliği ve hafifliğinde.