Popüler Sosyal Medya Yönetim Araçları

Ülkemizin sosyal medya kavramıyla tanışmasının üzerinden çok uzun bir zaman geçmedi, yine de bu kavramı en hızlı benimseyen ülkeler arasında yer alıyoruz. Günümüzde birçok internet kullanıcısı sosyal platformlarda çok sayıda hesaba sahip bulunuyor ve bu durum bu hesapların yönetilebilmesi için uğraş verilmesini gerektiriyor. Yazılımcılar tarafından geliştirilen sosyal medya yönetim araçları kullanıcıların paylaşımlarını kolaylaştırmalarını ve organize edebilmelerini sağlıyor. Mobil, masaüstü veya internet tabanlı olabilen bu yazılımlar sosyal ağlarda marka yönetimi faaliyetlerinin daha verimli olmasına da katkıda bulunuyor.

1’den fazla sosyal medya hesabı olan bir internet kullanıcısı öncelikle sosyal medya yönetimi konusundaki en bilinen programlardan biri olan HootSuite yazılımını gözden geçirebilir. Zaman yönetimi ve organize olmak bakımından büyük avantajlar barındıran bu programa Facebook, Twitter, LinkedIn ve Foursquare gibi sosyal ağlardaki hesaplarınızı bağlayarak gerçek zamanlı ya da otomatik çoklu paylaşım yapabiliyorsunuz. RSS entegrasyonu ve kişiselleştirme ayarları gibi özelliklere de sahip olan yazılım sayesinde yapmak istediğiniz bir paylaşım için bütün profillerinize birer birer giriş yapmaktansa istediğiniz profilleri seçip eşzamanlı paylaşımlar gerçekleştirebiliyorsunuz.

Sosyal medya yönetim araçları arasında sivrilen isimlerden biri de Seesmic. Kullanımı pek kolay olmasa da işlevsel özellikleriyle bireysel kullanıcıları da, sosyal medya ajanslarını da tatmin edebilen bir program olan Seesmic’in web tabanlı veya mobil olarak uygulanması mümkün. Windows ve Mac kullanıcıları için masaüstü uygulamaları da bulunan yazılım bütün popüler sosyal ağ platformlarını destekliyor. Twitter, Facebook veya LinkedIn hesaplarına senkronize edilebilen Buffer ise kullanıcılarına Türkçe destekli olmamakla beraber postlayabilecekleri içerik alternatifleri sunuyor.  İlgi çekici bir arayüze sahip olan yazılım ayrıca sistem aracılığıyla gönderilen veya tweet’lenen içeriklerin analizini de yapıyor. (Son dakika gelişmesi: Seesmic’in, HootSuite tarafından satın alınma işlemi tamamlanmak üzere.)

Sadece Twitter ve Facebook hesaplarının yönetilebilmesini sağlayan TweetDeck diğer sosyal medya yönetimi araçları gibi hesap hareketlerinin eşzamanlı kontrolünü ve yazıların zamanlanabilmesini sağlıyor. Mac ve Windows için masaüstü sürümleri olan yazılım Chrome tarayıcısında uygulama olarak da yer alabiliyor. Hangi konuların hangi sosyal mecralarda ne miktarda ve ne şekilde konuşulduğunun analiz etmenizi sağlayan bir ölçümleme motoru olan Social Mention ile son tweetler, haberler ve videolar gibi paylaşımların kaçırılmadan izlenebilmesini sağlayan Socialseek de kullanışlı sosyal medya içerik yönetimi araçları arasında yer alıyor.

Genel olarak kurumsal şirketler tarafından kullanılmaya uygun bir program olan Spredfast ise kurumsal bir çizgisi olan internet kullanıcılarının bu çizgiyi müşterileri gözünde değerli ve sabit kılmasına yardımcı olan sosyal medya yönetim araçları arasında yer alıyor. Trend kaynaklarını ve trendi oluşturan kişilerle anlaşılmasını kolaylaştıran Twazzup ve Twitter platformundaki durumun izlenmesine imkan veren Twitter Counter da sosyal ağ yönetimini kolaylaştıran yazılımlar arasında yer alıyor.


Kısaca Wildfireapp olarak da anılan Wildfire Social Media Monitor özellikle kurumsal profile sahip olan kullanıcıların kendi hesaplarını rakiplerinin hesaplarıyla karşılaştırabilmesini sağlıyor. Kullanıcılarının sosyal platformlar üzerindeki etkilerini ölçümleyen Klout, özellikle reklam alan hesaplarla kurumsal şirketlere yönelik avantajlar barındırıyor. Takipçi sayısı esaslı bir formülle hesaplanan Klout puanı birçok otorite tarafından geçerli kabul ediliyor.

Aralarında Google, Youtube, WordPress, Blogger ve Delicious’un da bulunduğu 20’nin üzerindeki serviste arama yapma olanağı veren Addictomatic, kullanıcılarının aramaları filtreleyerek etkili sonuçlara ulaşabilmelerini sağlıyor. Gerçek kişilerin paylaşımlarına dikkat çekilmesini amaçlayan Boardreader programı ise blog, forum ve sosyal ağ paylaşımlarında kelime bazlı arama yapılabilmesini sağlıyor.