Sosyal Medya Hesaplarımız

Diğer

Sitenize Özel URL Kısaltma Servisi Oluşturun

Web sitenize özel URL kısaltma servisi oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri bu makalemizde bulabilirsiniz.

Eklenme Tarihi

-

Sosyal Medya haberlerini ve çok daha fazlasını siz değerli okuyucularına ulaştırmaya çalışan web sitemiz VUUB.net’i sosyal medya siteleri Facebook, Twitter, Google+ ve Pinterest üzerinde takip ediyorsanız fark edeceğiniz üzere, haberin tüm URL’sini kullanmaktansa kısaltılmış URL kullandığımızı fark etmişsindir. ( Örnek: http://vuub.in/1byLFTL ) Eğer bizi sosyal medya sitelerinde takip etmiyorsanız, hiç zaman kaybetmeyin ve hemen takip etmeye başlayın! Siz bizi takip edene kadar biz burada bekleyeceğiz.

Takip etmeye başladınız mı?

Harika, şimdi kullanımı en kolay ve oluşturacağınız linkleri en profesyonel şekilde kullanıcılarınıza sunacağınız URL kısaltma servislerini incelemeye başlayabiliriz. Twitter’da web siteniz ile ilgili bir haber paylaştığınızda sadece URL alanı 22-23 karakter kaplamakta ve üzerine sizin bir de açıklama eklemeniz gerekmekte. Sitenize özel URL kısaltma servisi kullanarak hem çok daha az yer kaplayan bir sisteme sahip olabilir hem de çok daha profesyonel bir görünüme kavuşabilirsiniz.


URL Kısaltma Servislerinin bir diğer artısı, markanın öne çıkması ve güvenilir link değeri almasında büyük rol oynamasıdır. Hiç kimse sıradan bir linke tıklayarak vakit kaybetmek istemez, güvendiği bir linke tıklamak internet kullanıcılarının en sık gözlemlenen alışkanlıklarından biridir.

Sitenize Özel veya Var Olan Yapıyı Kullanarak (Abone Olarak)?

Sitenize özel URL Kısaltma Servisi oluşturmak ve oluşturulan link üzerine tam kontrol sağlamak oldukça önemli fakat hem yapımı zahmetli hem de henüz markalaştıramadığınız bir alan adı üzerinde denediğinizde güvenilirliği sağlamak oldukça zor.

Fakat kararlıysanız ve kendinize özel bir URL kısaltma servisi kullanmak istiyorsanız;

–          Öncelikle uzantısı kısa olan (.in) bir alan adı satın almalı,

–          Üzerinde tam kontrol sağlayacağınız bir web hosting hizmeti satın almalı,

–          YOURLS veya PHURL gibi var olan ücretsiz URL kısaltma alt yapısı sunan yazılımlarından birini kendi sunucunuza kurup, çalışır hale getirmelisiniz.

YOURLS bu alanda en geniş kapsamda kontrol sunan açık kaynaklı yazılımlardan birisi ve kullanıcılarına detaylı link takibi ve analizlerini başarıla ile sunmakta.

Yinede tavsiyemiz hali hazırda hemen hemen tüm büyük markaların kullandığı hazır URL kısatlma servislerinden birini kullanmanız yönünde, şimdi büyük URL Kısaltma Servislerini yakından tanıyalım.

Bitly

Bitly
 
İnternet ortamında paylaşılan linklerin birçoğu Bitly URL kısaltma servisinden faydalanmakta.

Buna rağmen Bitly alt yapısını kullanarak kendi URL kısaltma servisinize ait alan adını kullanabilirsiniz ki VUUB olarak biz bu şekilde yapıyoruz. Yaptığımız tüm paylaşımları vuub.in kısaltmasını kullanarak Bitly alt yapısı üzerinden gerçekleştiriyoruz.

Bunu hayata geçirmek için öncelikle web sitenizin haricinde URL kısaltma servisi için kullanacağınız farklı bir alan adına sahip olmalı ve o alan adı üzerinde tam yetkiye sahip olmalısınız. Ardından alan adınızı Bitly üzerinde nasıl kullanıcağınıza ve DNS ayarlarınızı nasıl güncelleyiceğinize ait dökümanı burada bulabilirsiniz.

Şaşırtıcı olan Bitly gibi popüler bir servisin bu hizmeti ücretsiz olarak kullanıcılara sunması. Üstelik bu hizmeti ücretsiz sunarken detaylı analiz ve istatistik vermeside büyük bir artı. Peki Bitly nasıl kar elde edecek? Bu konuyu şu şekilde sonuca bağlamışlar, birden çok alan adı kısaltma servisi ihtiyacı olanlar için Enterprise sürümü hazırlamışlar ve bu sürümü kullanan şirketlere daha fazla istatistik sunmayı taahhüt ediyorlar ve elbette bu hizmet ücretli.

➤ Bitly

Awe.sm

Awe.sm
 
Eğer aradığınız servis Bitly’den daha fazlası ise Awe.sm denemeye değer bir servis. Üstelik Awe.sm tıpkı Bitly gibi kendi alan adınızı kullanarak kendinize özel URL kısaltma servisini kullanmanıza olanak sağlıyor.

Sadece yüzeysel istatistiklerin dışında Awe.sm ile çok daha detaylı sosyal aktivite analizi yapabilir, tüm gönderimlerinizi çok daha detaylı ve akıllı arayüz ile deneyimleyebilirsiniz.

Profesyonel sosyal medya kullanıcıları için bu hizmetlerin bedeli aylık olarak ödenen 99$.

➤ awe.sm

ShortSwitch

ShortSwitch
 
ShortSwitch, Awe.sm’a oranla daha ekonomik bir çözüm fakat sunduğu hizmetler daha yüzeysel. Kendinize özel URL kısaltma servisini etkin hale getirebilir, Google Analytics ile entegre edebilirsiniz.

DNS ayarları Bitly’e oranla daha basitleştirilmiş ve eğer ücretsiz olarak ShortSwitch kullanacak olursanız kendinize özel bir kullanıcı adı edinebilirsiniz.

ShortSwitch ayrıca aylık ödeme yapan kullanıcılarına detaylı API desteği vermekte. Basitleştirilmiş sürümün aylık gideri 10$ ve 1.000 link, 10 kullanıcı ve 100.000 yönlendirme talebi ile kısıtlandırılmış durumda. Aylık olarak 50$ ödemeniz durumunda 100.000 link, 1.000.000 yönlendirme talebi ve 50 kullanıcı ile hizmeti kullanabilirsiniz.

➤ ShortSwitch

Droplr

Droplr
 
Droplr temel olarak bulut dosya paylaşım hizmet vermekte fakat istenildiği taktirde URL kısaltma servisi olarak da kullanabilir.

Bu özellikten faydalanabilmeniz için Droplr Pro hesabı sahibi olmanız (aylık 5.99$ veya yıllık 59.99$) ve az da olsa teknik bilgi sahibi olmanız gerekmekte.

Droplr Pro hesabı sahibi olmanız durumunda size özel bir yönetim alanı ve istatistik aracına sahip olacaksınız fakat diğer alternatifleri incelediğimizde sunulan bu ek hizmetler çok detaylı değil.

Droplr

Ow.ly  [HootSuite]

Ow.ly  [HootSuite]
 
Daha önceki yazılarımızda HootSuite’in nasıl kullanılacağı konusunda rehber hazırlamış, Chrome tarayıcısı için yenilenen Hootlet’in duyurusunu yapmıştık. Tüm sosyal medya işlemlerinizi tek bir merkezden yürütmek için yine HootSuite’in sunmuş olduğu URL kısaltma servisi Ow.ly güzel bir alternatif.


Bu URL kısaltma servisini kullanabilmeniz için hali hazırda HootSuite kullanıcısı olmanız ve kendinize özel bir alan adını sisteme entegre edebilmek için Vanity URL özelliğini etkin hale getirmelisiniz. Bu size aylık 8.99$ karşılığında verilen bir hizmet ve tıpkı diğer URL kısaltma servislerinde olduğu alan adınız üzerinde basit bir DNS ayarlaması ile etkin hale gelebilmekte.

Ardından tüm sosyal medya işlemlerinizi tek bir merkezden kolayca yönetebilir ve bunu yaparken kendinize özel alan adınızı kullanarak URL kısaltma servisinden faydalanabilirsiniz.

➤ Ow.ly

BudURL

BudURL
 
Basit bir URL kısaltma servisi arıyorsanız BudURL ihtiyaçlarınıza karşılık verebilir.

BudURL ile kendinize özel bir alan adı kullanarak sistemin alt yapısını kullanabilirsiniz. Size özel hazırlanan yönetim paneli vasıtası ile diğer URL kısaltma servislerinde olduğu gibi istatistiklerinize ulaşabilir ve kendinize özel analizleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ayrıca BudURL ile standart istatistiklerin bir adım ötesine geçebilir, tüm sosyal medya kampanyanızı tek bir ekrandan yönetebilir, QR kod desteğinden faydalanabilirsiniz.

BudURL bir kaç farklı servis planı sunmakta ve bunlardan en temeli olan “Solo” paketi tek bir alan adı kullanmanıza imkan sağlamakta. Bu hizmetin aylık ücreti 24$. Bir ajans olduğunuzu düşünürsek ve çok daha fazla özel alan adını sistemde kullanmanız durumunda aylık olarak 249$ gibi bir ücret ödemeniz gerekmekte.

➤ BudURL

Elimizden geldiğince en popüler URL Kısaltma Servislerini sizlere tanıtmaya çalıştık, bununla birlikte sitenize özel url kısaltma servisi oluşturmanın temel bilgilerini sizler ile paylaştık. Eğer bizim gözden kaçırdığımız ve sizin kullanmaktan keyif aldığınız farklı URL Kısaltma Servisleri var ise lütfen aşağıdaki yorum alanından bizlerle ve okuyucularımız ile paylaşın.


1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Devamını Oku
Yorum

Diğer

Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi (Güncellendi)

Popüler bulut servisleri Google Drive ve Dropbox’a erişim engellendi. Konu ile ilgili gelişmeleri haberimiz içerisinde bulabilirsiniz.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Google Drive ve Dropbox'a Erişim Engellendi

Popüler bulut servisleri Google Drive ve Dropbox‘a erişim engellendi. Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken, tahminimiz yasağın Redhack üyeleri tarafından yayınlanan ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın özel e-posta’larını Google Drive ve Dropbox üzerinden kullanıcılara servis etmesi nedeniyle olduğunu düşünüyoruz.

Google Drive ve Dropbox’a erişim engeli’nin ne kadar süre ile geçerli olacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı fakat gelişmeler konusunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Not: Her iki siteye de sadece VPN kullanarak bağlanabilirsiniz, DNS değiştirerek bağlanmak mümkün değil.

Güncelleme: Google Drive‘a erişim sorunsuzca sağlanmakta. DropBox erişimi ise halen devam etmekte. 9 Ekim Pazar günü itibariyle ise Github erişimi engellenmiş durumda. Bahsi geçen dosyaların Github üzerinde saklanması sonucunda bu kararın alınmış olabileceğini düşünüyoruz.

Güncelleme 2: Dropbox‘a erişim sorunsuzca sağlanmakta. (10.10.2016)  Github erişimi ise halen engellenmiş durumda.

Yeni gelişmeler doğrultusunda sizleri bilgilendiriyor olacağız.

Devamını Oku

Diğer

Sosyal Medya Yöneticisinin Hayatını Kolaylaştıracak 10 Detay

Sizinle paylaşacağımız 10 detayla birlikte sosyal medya yönetimini çok kolaylaştırarak zamanınızı da daha verimli kullanabilirsiniz.

Çağrı Ultay

Eklenme Tarihi

-

Sosyal Medya Yöneticisinin Hayatını Kolaylaştıracak 10 Detay

Profesyonel seviyede sosyal medya yönetiminin Facebook’a bir görsel yüklemek ve basit bir başlıkla bunu yayınlamak kadar kolay ve sıradan bir iş olduğuna dair genel bir yanlış kanı var. Fakat bu işle ilgilenen insanlar sosyal medya yönetiminin bundan çok daha fazlası olduğunu biliyorlar.

Sosyal medya hesaplarını etkili bir şekilde yönetmek doğru içeriği doğru platformda paylaşmak, marka otoritesini kanıtlamak, fazlaca düşünmek, ilişkiler kurmak, performansınızı ölçmek ve düzenli olarak takip etmek gibi birçok şeyi içinde barındırır.

Temel olarak, sosyal medya yönetimi tam gün bir iş olabilir fakat markanızın sosyal medya görünürlülüğünü yönetmek sadece günlük görevlerinizin arasında yer alıyorsa bu olayı daha da büyütür ve başa çıkmanız gereken bir durum haline dönüşebilir.

Şimdi derin bir nefes alıp aşağıda sizlerle paylaşacağım 10 detayla birlikte sosyal medya yönetimini çok kolaylaştırarak zamanınızı da daha verimli kullanabilirsiniz.

1.Bir Denetim Planlayın (AUDIT)

Korkutucu görünse de sıklıkla sosyal medya denetimi yapmanız gerekir. Eğer daha önce hiç markanız için sosyal medya denetimi yapmadıysanız, bu yazı size yardımcı olacaktır.

Sosyal medya denetimleri, sosyal medya pazarlama hedeflerinizin o ana kadar nasıl ilerlediğini takip etmenizi sağlar. Eğer her şey plan dahilinde ilerliyorsa bile nasıl taktikler geliştirmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olur.

Temel olarak baştan aşağı derin bir inceleme yapmak, sosyal medyada yaptıklarınızı daha sağlıklı gözden geçirme olanağı sağlar.

Aşağıda sıklıkla uygulayabileceğiniz basit bir sosyal medya denetimi için bazı öneriler bulabilirsiniz.

1.Adım: Sosyal medya profillerinizin aktif olduğu tüm platformların bir listesini çıkarın ve profillerinizde diğer profillerinizin linklerini paylaşın.

2.Adım: Görsel ya da profil tanımlayıcı nitelikte olan ve güncellenmesi gereken tüm bilgileri düzenli olarak güncelleyin.

3.Adım: Takipçi artışı, ulaşım, etkileşim ve platform üzerinden yaratılan trafikler gibi bazı anahtar ölçütleri belirleyin ve düzenli olarak inceleyin.

4.Adım: Anahtar performans göstergelerinizi kontrol ederek sosyal medya hesaplarınızdaki varlığınızı değerlendirin. Bu şekilde bundan sonra hangi konularda efor sarf etmeniz gerektiği öngörüsüne sahip olabilirsiniz.

Bir Denetim Planlayın

2.Kaliteli İçerik Oluşturmak

Sosyal medya yöneticilerinin çoğu aynı dertten  muzdarip; kaliteli içerik oluşturmak. İşin doğrusu, sosyal medyada paylaşmak için kaliteli ve alakalı içerik bulmak biraz fazla zaman harcamanıza neden olabiliyor. Fakat korkup kaçmak yerine sizin için çalışan bir içerik yaratma sistemi oluşturmanızı tavsiye ederim

Kendi sisteminizi oluşturmak için size yardımcı olabilecek bir sürü araç ve program bulunmakta. Örneğin Feedly.

Feedly: Sevdiğiniz tüm haber kaynaklarını Feedly’de toplayın ve her sabah alakalı ve işinize yarayacak içerik bulabilmek için hepsini tarayın. Bu şekilde kendi içeriğinizi oluşturmak için size ilham verecek bir konu elbette bulacaksınız. Aynı zamanda en çok paylaşılan, en çok okunan içerik tarzına da hakim olup ona göre bir içerik oluşturmanız da mümkün olacak.

3.Görsel İçin Elinizden Geleni Yapın

Paylaşmak için mükemmel içeriği bulduktan sonraki adım içeriği paylaşılabilir hale getirmek. Araştırmaklar görsellerin insan beynine metinlere oranla 60.000 kat daha fazla etki ettiğini kanıtlamakta. Sosyal medya pazarlamasında görsellerin süper güçleri olduğunu unutmayın.

Fakat video düzenlemekte ya da görsel tasarım konusunda uzman olmanıza gerek yok. Bunun içinde kolay yollar var.

Vine ve Instagram gibi sosyal medya programları eğlence yaratmanıza yardımcı oluyor. Kısa videolar da Facebook ve Twitter’da kolayca paylaşılabiliyor. Canva her sosyal medya yöneticisinin mutlaka kullanması gereken bir araç. Canva 3 dakikadan daha kısa bir sürede sosyal medyada paylaşmak için profesyonel görünen görselleri elde etmenizi sağlar. En iyi kısmı ise Canva bütün büyük programlar için görsel boyutu şablonuna sahip olduğundan görsellerinizin boyutları ile ilgili endişelenmeniz gerekmemekte.

Infografikler sıkıcı bir veriyi görselle birleştirip tüm sosyal medya platformlarında kolaylukla paylaşmanızı sağlar. Piktochart birkaç dakika içinde infografik yaratmanızı sağlayacak en doğru araç. Tema seçme ya da şablonunuzu özelleştirmek gibi şanslar da tanıdığından işiniz hem daha kolay hem de hedefe yönelik şekilde çözülecektir.

Görsel İçin Elinizden Geleni Yapın

4.Etkileşim İçin Zaman Yaratın

Etkileşim için zaman oluşturmak bazı sosyal medya yöneticilerinin ihmal ettiği bir durum. Çünkü içeriği oluşturmak ve paylaşımdan sonra takip etmek için harcadıkları zaman ve efor yeterince yorucu olabiliyor. Ama sosyal medya, markanız için bir yayınlama kanalı ya da basın açıklamalarınızı gönderip arkanıza yaslanabileceğiniz platformlar barındırmıyor.

Etkileşim içinde olma ve topluluğunuzla konuşabilme sizin için önemli noktalardan biri olmalı. Günde ayırabildiğiniz kadar zamanı soru sorarak, yorumlara cevap vererek, toplumunuzla etkileşim içinde olmak ve onların içeriklerini paylaşmak gerçekten fark yaratacaktır.

Twitter sohbetleri de sizin için çok uygun olacaktır, marka olarak uzmanlığınızı göstermeniz ve ulaştığınız kitleyi genişletmenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde takipçilerinize yardım önerebilir, onlar için faydalı olabilirsiniz ve bu sizin yapıcı anlamda markanızın sesini ve kimliğini de belirleyebilir ve duyurabilirsiniz.

5.Herkesi Twitter Listesine Ekleyin

Twitter listeleri bir sosyal medya yöneticine sonsuz olanak sağlar ve sosyal medya yöneticisinin hayatını çok daha fazla kolaylaştırır.

  • Dinleyin

İyi bir monitör sistemi çok yararlı bir sosyal medya stratejisidir ve Twitter listeleri, Twitter monitör sistemi oluşturmanızda önemlidir.

Dinleyin

  • İlişki Kurun

Twitter’da kendi alanınızda etkili kişilerle ilişki kurarak, yine kendi alanınızda yeni insanlarla tanışarak çevrenizi genişletebilirsiniz.

Bu şekilde etkili bir biçimde alanınızda otoritenizi güçlendirebilir ve markanızın etrafında güçlü bir topluluk oluşturabilirsiniz.

  • İçerik Oluşturmak

Twitter listeleri gerçek zamanlı alarak neler olduğunu takip etmek ve takipçilerinizle paylaşmak üzere içerik oluşturmanıza yardım eder. Örneğin kendi endüstriniz ve sosyal medyada isim yapmış kişileri güncel olarak takip edebilirsiniz.

Bir Twitter listesi oluşturmak hem Google hem de Twitter arama sonuçlarında yukarılara çıkmanıza yardımcı olur.

6.Bir Planlamanız Olsun

Bir sosyal medya içerik takviminiz olduğunda hesaplarınızı yönetmek çok daha kolay oluyor. Nasıl bir içeriği, ne şekilde hazırlayacağınızı daha önceden organize ederseniz hem zaman kazanmış olursunuz hem de hangi platformda ne şekilde paylaşım yapmanız gerektiğini de daha önceden öngörebilirsiniz.

İçerik takvimi hazırlamanın en kolay yolu her ay için farklı bir sayfa kullanmak ve içeriğinizin devamlılığını planlamak olacaktır. (günlük, aylık vb.)

  • Sosyal Medya İçerik Planını Nasıl Oluşturabilirsiniz?

1.Adım: Her platform için hangi sıklıkla paylaşım yapacağınıza karar verin

Her sosyal medya platformu için paylaşım sıklığı için genel kurallar olsa da, her hesap, her endüstri ve takipçiye bağlı olarak paylaşım sıklıkları değişebilir. Ayrıca içeriğin tipi ve platformun kendisi de paylaşım sıklığı ve paylaşım düzenlemesi açısından çok önem taşımakta.

Buffer araştırmasına göre sosyal medya platformlarında paylaşım sıklığı olarak başlama noktası aşağıdaki gibidir;

Twitter ( Günde en az 3 tweet)

Facebook ( Günde en fazla 2 paylaşım)

LinkedIn (Günde en fazla 2 paylaşım)

Google+ (Günde en fazla 3 paylaşım)

Pinterest (Günde en az 5 pin)

Instagram (Günde en az 1 paylaşım)

Not: Her platformda farklı sıklıklarda paylaşım yapmayı denemekte fayda var. Zamanlama o süre zarfında takipçilerin hangi platformu daha çok kullandığını gözlemleyip ona göre paylaşım yapmakta size kolaylık sağlar.

Twitter’da, Followerwonk size takipçilerinizin ne zaman online olduğunu bildirir ve Twitter Counter ise sizin için takipçilerle etkileşiminizin haftanın en başarılı zamanı ve gününün ölçümünü yapar.

Facebook insights ise Facebook’ta bir gönderinin maksimum düzeyde ulaşma zamanlarını size gösterir. Google+ için ise sabah saat 9:00 ve 11:00 arası en iyi paylaşım zamanı olarak görülüyor.

Sosyal Medya İçerik Planını Nasıl Oluşturabilirsiniz?

2.Adım: Neyi, nerede ve nasıl paylaşacağınıza karar verin

Her platform için ayrı ayrı paylaşım sıklığı ve zamanlamaya karar verdikten sonra yapacağınız paylaşımın içerik tipini belirlemeniz gerekir. İçerik, görseller ve hangi platformları kullanacağınıza karar vererek başlayabilirsiniz.

Aynı içeriği her platformda paylaşmak mümkün olsa bile, platformların özelliklerine göre içeriğin yapısını değiştirmek gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız gerek.

Mesela twitter’da attığınız tweetlerin %20’si kendi firmanızla ilgiliyse %80’i güvenilir kaynaklara ait olduğunda gönderileriniz daha çok ilgi çekecektir. Ya da Facebook ve LinkedIn görsel paylaşma açısından daha aktif platformlardır. Hem gözlem yaparak hem de konu ile ilgili yazı ya da forumları okuyarak her platformun karakteristik özelliklerini öğrenmeniz çok faydalı olacaktır.

3.Adım: Gönderi uzunlukları farklı olmalı

Sosyal medya’da paylaşım yaparken yazının uzunluğunun önem taşıdığını unutmayalım. Aynı gönderiyi her platformda aynı uzunlukta paylaşmamalısınız, her platform için içeriğiniz revize edilmeli. Örneğin bir araştırmaya göre 100 – 115 karakter arası tweetler çok daha fazla retweet edilmekte.

Facebook’ta maksimum 40 karakter uzunluğundaki paylaşımlar etkileşim açısından çok daha etkili, fakat Google+ ve LinkedIn’de daha uzun paylaşımlar ilgi görüyor.

4.Adım: İçerik takviminizi doldurun

Sosyal medya içerik stratejisinin en son adımı bir içerik takvimi oluşturmak. Bu şekilde hangi platformda ne paylaştığınızın bir özetine sahip olacaksınız. Ve daha sonraki paylaşımlarınızı bu yolu izleyerek hazırlayabilirsiniz.

Nasıl rahat edeceğinize bağlı olarak bir şablon ya da bir planlama aracı kullanabilirsiniz. Bayram, tatil, özel günler gibi detayları da unutmamak çok önemli.

Sosyal medyada aynı içeriği tekrarlamak problem olmayacaktır. Fakat içerikte biraz değişiklik ya da görseli değiştirmek işinize daha çok yarar.

7.Otomatizasyon Araçları Kullanın

Otomatizasyon aracı kullanmadan farklı birkaç sosyal medya platformu kullanmak neredeyse imkansız. Otomatizasyon araçları işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Mesela Buffer kullanarak Twitter, Facebook, LinkedIn hatta Pinterest için planlamalarınızı internetin olduğu her yerden yapabilirsiniz.

IFTTT’de bir otomatizasyon programı ve en büyük özelliklerinden biri iki servisi birbirine bağlaması yani kısaca “Eğer Instagram’da bir fotoğraf paylaşırsam, o paylaşımı Flickr hesabıma da yükle” komutu verebiliyorsunuz.

Bu programlara ben çok fazla araç var, size en uygun olanı seçip kullanabilirsiniz. Fakat yukarıda da bahsettiğim gibi otomatizasyon aracı kullanmadan sosyal medya yönetimi yapmak çok daha zorlayıcı ve zaman alan bir durum olacaktır.

8.Bir Bütçe Ayırın

Sosyal medya yöneticilerin o ya da bu şekilde sosyal medya için bütçe ayırmalıdır. Bazı ücretli araçları kullanmanız, bir program satın almanız gerekebilir. Ya da pazarlama amaçlarınız doğrultusunda bir kampanya hazırlamanız, Facebook’ta gönderilerinizin daha çok insana ulaşmasını sağlamak için bir bütçeye ihtiyacınız olabilir.

9.Kendiniz İçin Bir Aksiyon Planı Hazırlayın

Günlük görevlerinizi görselleştirmek işinizi kolaylaştıracak bir yöntemdir. Bu şekilde sosyal medya yönetimini ne şekilde yaptığınızı görüp kendinizi pozitif yönde geliştirebilir ve ilerideki paylaşımlar için değişiklikler yapabilirsiniz.
Kendiniz İçin Bir Aksiyon Planı Hazırlayın

Bu konuda en kullanışlı olanın Google Calendar olduğunu düşünüyorum. Araştırmanızı tavsiye ederim.

10.Analiz ve Test Edin

Her sosyal medya yöneticisi, sosyal medya aktivitelerini analiz ve test etmenin uzun dönemde çok işe yarayacağını bilir.

Bu süreçte performans göstergesini ve bunu nasıl ölçeceğinizi belirlemelisiniz. Ayrıca bir zaman çerçevesi belirlemelisiniz. Mesela, doğru paylaşım sıklığında gönderim yapıyor musunuz? Twitter’da yaptığınız video paylaşımı istediğiniz etkiyi yaratmış mı?  Facebook’da belli bir format daha iyi performans sağlıyor mu? gibi.

Doğru anatilik araçlarına sahip olmak sosyal medyada görünürlüğünüzü arttıracak ya da neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı size gösterecektir.

Devamını Oku

Diğer

Sosyal Medya Hesaplarınıza Gelen Olumsuz Yorumlarla Başa Çıkmanın Yolları

Yönettiğiniz sosyal medya hesaplarına gelen olumsuz yorumlar ile nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?

Çağrı Ultay

Eklenme Tarihi

-

Sosyal Medya Hesaplarınıza Gelen Olumsuz Yorumlarla Başa Çıkmanın Yolları

Sosyal medya ilkesi oluşturma süreci size tüm iletişim değerlerinizi organize etme ve kuruluşunuzun tüm değerlerini yansıtma olanağı verir. Yani bu kesinlikle atlanmaması aksine önem verilmesi gereken bir süreçtir.

Sosyal medya ilkesi oluşturma sürecinizde sosyal medya platformlarında karşılaşabileceğiniz tüm olumsuzluklarla ilgili bir planınız olması gerekir. Bu sürecin bir kısmını hatta önemli bir kısmını olumsuzluklarla nasıl başa çıkmanız gerektiğiniz düşünerek geçirmeniz gerekir.

Üzgün, sinirli ya da hayal kırıklığı yaşayan ve bunu sosyal medya platformlarında ifade etmeyi tercih eden müşterilerle doğru şekilde ilgilenmek için birkaç basit yol var.

Negatif bir yorumla karşı karşıya kalmak biraz korkutucu olabilir. Sadece kaçıp saklanmak istersiniz fakat ne yazık ki bu problemi çözmek en önemli görevlerinizden biridir.

Ya da bu durum sizin kızmanıza ve alınmanıza sebep olabilir. Özellikle de müşterileriniz için mükemmel bir hizmet vermek için çok fazla uğraşıyorsanız. Fakat insanlar kötü bir gün geçiriyor olabilir, bir problem çıkabilir yani müşterilerin keyfini kaçırabilen durumlar oluşabilir.

Problemle hızlıca ilgilenirseniz ve konu ne olursa olsun müşteriyle temasa geçerseniz bu sizin yararınıza olacaktır. Bunu aklınızda tutarak aşağıdaki prensipleri dikkate alınız;

Beklemeyin!

Olumsuz yorumları hızlıca cevaplandırın. Müşterilerin büyük bir çoğunluğu 60 dakika içinde sizden bir cevap bekleyeceklerdir. Ayrıca unutmamak gerekir ki sadece olumsuz bir müşteriyle uğraşmaktan ziyade sizin takipçileriniz ve müşterinizin takipçilerini göz önüne alacak olursak yüzlerce hatta binlerce takipçiyle uğraşıyor olacaksınız.

Problemi Kabul Edin

“Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz” demek kadar kolay bir cümle bile sizi çok ileriye taşıyabilir. Eğer herkes problemi biliyorsa ve siz bunun farkında değilseniz bütün durum fazlasıyla saçma bir hal alabilir. Hatta ana problem üzerine çok daha fazla eleştirilebilirsiniz.

Müşteriyi Çevrimdışı Alana Yönlendirin

Eğer karmaşık bir problemse ve olayı hemen orada çözemiyorsanız ya da daha kişisel bir yaklaşım gerektiren bir durum varsa, müşterinize tweet ya da mesaj atarak e-posta ya da telefon üzerinden konuşmayı önerin. İstedikleri ilgiyi onlara verin ama bunu çevrimiçi olarak herkesin gözüne sokarak yapmanıza gerek yok.

Dürüst ve Açık Olun

Eğer bir şikayet ya da suçlama ile uğraşıyorsanız ve konu gittikçe kızışıyorsa ya da belki başka insanlarda dahil olup şikayetçi kişiye hak veriyorsa cevap vermekten asla vazgeçmeyin. Ne düşündüğünüzü, olayın sizin perspektifinizden nasıl olduğunu daha doğrusu sizin de bir insan olduğunuzu onlara hissettirecek şekilde cevap verin. Derin bir nefes alın ve “Böyle bir tecrübe yaşadığınız için üzgünüz, müşterilerimiz için her zaman en iyisini yapmaya çalışıyoruz ve bu problemi çözmek için de elimizden geleni yapacağız” benzeri bir cümleyi onlarla paylaşın.

Troller

Eğer bir trolle karşı karşıyaysanız, yani sürekli problem çıkaran ve belki ilgi çekmeye çalışan kişi, cevap vermezseniz çok daha iyi olabilir. FAKAT bu insanları çok dikkatli izleyin, gözünüzün önünde tutun ve yorumlarının ekran görüntülerini alın. Eğer trolleme devam ederse gerektiğinde onları uyarıp, bloklayabilirsiniz çünkü onlarla çok fazla iletişime geçmemek sizin yararınıza olacaktır. Eğer yine de devam ederlerse yorumlarını silin ve özelden sizin sosyal medya kurallarınızı çiğnediğini belirtin.

Bilgi Alın

Google Alerts kullanarak itibarınıza göz kulak olun. Bir anahtar kelime giriyorsunuz, örneğin şirket isminiz gibi. Google Alerts servisi interneti tarar ve bir eşleşme bulduğu zaman size mail gönderir.

Çoğu şirket için sosyal medya genelde müşterileriyle olumlu yönde bir iletişim kurma aracıdır. Ama çevrimdışı hayatta olduğu gibi her an olumsuzluk ve mutsuz müşterilerle ilgilenmek için hazırlıklı olmalısınız. Müşterilerinize cevap verin, onlarla iletişime geçin ve sosyal medyadaki tüm müşterilerinize onların fikirlerine gerçekten değer verdiğinizi hissettirin. Bu sayede sosyal medya hesaplarınıza gelen olumsuz yorumlarla başa çıkabileceğinizi umuyoruz.

Devamını Oku
Reklamlar

Editörün Seçtikleri

Popüler Makaleler