Ramazan’da Kilo Almamanın 10 Yolu

  1. Havalar sıcak geçtiği için su dengenizi koruyun. İftar ile sahur arasında 8 bardak su için.
  2. Sahura mutlaka kalkın ve tekrar uyuyana kadar 4 bardak daha su için.
  3. Sahurda kahvaltı tercih ederseniz, 2- 3 dilim az yağlı peynir, 1 haşlanmış yumurta, domates, salatalık, birkaç dilim esmer ekmek, 1 porsiyon kuru ya da taze meyve ve açık çay, ıhlamur, soğuk içecek isterseniz 1 bardak ayran ya da 1 bardak süt.
  4. Sahurda ana yemek isterseniz, 1 porsiyon sebze, kurubaklagil yada et- tavuk yemeği , yanına yoğurt ya da ayran ve birkaç dilim esmer ekmek.1 porsiyon meyve.
  5. İftar da birkaç hurma ya da birkaç zeytinle beraber su içerek başlayın.1 kase çorbayı küçük kaşıkla ve yavaş yavaş için, ana yemeğe geçmeden 1 kase salata yiyin, salata yemek, yeme hızınızı azaltarak devamında yiyeceğiniz yemekten daha fazla keyif almanızı ve daha çabuk doymanızı sağlar. Yemeğinize yakışma durumuna göre 1 kase cacık yada 1 bardak ayran tokluk ve serinlik verir.
  6. İftarda pide miktarını olabildiğince küçük tutun, lokmalarınızı da küçültüp daha fazla çiğneyin. Hem sindiriminiz rahat olur hem de daha çabuk doyarsınız.
  7. İftar sonrası sindirimi rahatlatmak için rezene, papatya, anason ve tarçın çayı içebilirsiniz.
  8. İftar sofrasından kalktıktan 1,5 saat sonra, 3 gün taze  meyve,  1 gün hafif 1 porsiyon sütlü tatlı tercih edebilirsiniz.
  9. Meyve ya da tatlı yedikten 1, saat sonra uyursanız mide şikayetleriniz azalır.
  10. Bu önerilere uyup, iftardan 1-1,5 saat sonra hafif tempolu yarım saatlik yürüyüş de yaparsanız kilo almaz belki de kilo verirsiniz.