Apple iOS7 Tanıtımını Yaptı

Apple, WWDC 2013’te şirket CEO’su Tim Cook tarafından yeni mobil işletim sistemi iOS7 tanıtımını yaptı. Oldukça görkemli hazırlanan tanıtım, iPhone çıktığı günden bu yana yapılan en büyük değişiklik olarak lanse edildi.

Daha önceki makalelerimizde iOS7‘nin flat bir arayüze sahip olacağına dair duyumları sizinle paylaşmış ve konsept tasarımını sunmuştuk. Artık kesinleşen görseller ve bilgiler ışığında yanılmadığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Apple’ın mobil işletim sistemi gerçekten büyük değişikliklere maruz kalmış ve biz bu konuda büyük hayranlığımızı saklayacak değiliz. Fakat hepinizin merak ettiği bölüme geçelim ve yenilenen özellikleri sizlere tanıtmaya başlayalım.

Yeni Görünüm:

– iOS7 yeni bir yazı tipi ile sunulmakta, görüntüsü Helvetica Neue Ultra’yı andırmakta. Oldukça ince karakterli ve temiz bir yazı karakteri olduğunu söyleyebiliriz ve bu yazı karakteri WWDC fuarında iOS7 pankartının üzerinde de kullanılmış.

– iOS tarihinde ilk kez ekran kilit görünümü değişmiş durumda.

– Standart olarak gelen uygumala ikonları çok daha düz hale getirilmiş tıpkı tahmin edildiği gibi.

– iOS bildirimler ekraın artık koyu gri renk tonunu kullanmıyor ve çok daha sade hale getirilmiş. İçerisinde günün görünümü, yaklaşan doğum günleri, yaklaşan etkinlikler, takvim, borsa ve yarına hızlı bir bakış yer almakta.

– Klavye daha beyaz bir görünüm almış açık gri tonuna göre. Ayrıca klavyenin altınıda yazı yazarken artık görebilmek mümkün, biraz olsun opacity değerleri düşürülmüş diyebiliriz.

Kontrol Merkezi:

– Kontrol Merkezine artık ekran kilitini açmadan ana ekrandan müdahale edebiliyoruz.

– Artık parlaklık, ses ayarı ve diğer özellikleri Wifi, Uçuş modu ve Blluetooth ile yönetebileceğiz.

– Kontrol Merkezi içerisinden el feneri kullanabilmek, müzik, kamera ve diğer uygulamalara hızlı geçiş yapabilmek mümkün hale getirilmiş.


Çoklu İşlem:

– iOS7 ile birlikte tüm üçüncü parti uygulamalar arasında hızlı geçiş yapıp ve bunu yaparkende çok daha az pil ömrü kullanımına imkan verilmiş.

– Ana butona iki kere tıklayarak çoklu işlem (multitasking) moduna geçebiliyoruz tıpkı şu anda olduğu gibi fakat çoklu işlem alanı yeniden yapılandırılmış, artık canlı ön izleme olanağı sunmakta.

Safari:

– Safari yani internet tarayıcımız artık tam ekran özelliğini desteklemekte.

– Arama kutusunun yetenekleri ve yapabilecekleri geliştirilmiş.

– Artık sekmeler (tabs) yepyeni bir arayüze sahip.

– Yeni Safari, iCloud ile entegre hale getirilmiş ve içerisinde aile koruması eklenmiş.

Airdrop:

– Artık arkadaşlarınız ile istediğiniz dosyaları, yine paylaşmak istediğiniz arkadaşlarınızı dosya üzerinde etiketleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

– Airdrop, iPhone5, iPad 4’cü generasyon ve iPad Mini desteklemekte.

Kamera ve Fotoğraflar:

– Kamera uygulaması çeşitli kamera tipleri arasında hızlı geçiş yapmanıza olanak sağlıyor ve panorama ya da HDR gibi seçimleri çok hızlı yapabileceğiz.

– Fotoğraf galerisi için ilk defa güncelleme geldi ve görünüm yenilendi.

– Artık tarihe ve fotoğrafın çekildiği yere göre arama yapabilmekteyiz.

Instagram için kötü haber, Apple yeni fotoğraf filtreleme özelliğini duyurdu. Artık çekmiş olduğunuz fotoğraflara hızlıca profesyonel görünümler kazandırabileceğiz, şahsi yorumum ciddi anlamda kullanımın devasa boyutta olacağını ve Instagram’ın yıldızının söneceği yönünde.

– Kullanıcılar artık AirDrop ve iCloud üzerinden fotoğraf paylaşımı yapabilecekler.

Siri:

Hemen şunu belirtmeliyim ki Siri’yi ne yazık ki ülkemizde çok verimli kullanmamız mümkün değil, fakat bu yaşayan sekreter gerçek anlamda büyük kolaylık ve gelen yenilikler oldukça ilgi çekici diyebiliriz.

– Siri artık yeni ses tonuna sahip! Eskisine oldukça benzesede oldukça garip diyebiliriz. Erkek veya kadın ses tonunu tercih edebilirsiniz isteğiniz doğrultusunda. Zaman içerisinde Fransızca, Almanca ve çeşitli diğer dillerin ekleneceği bilgisi verildi. (Türkçe için umut var mı diye soracak olursak bence bu aşamada yok.)

– Görsel arayüz yenilenmiş durumda.

– Yenilenen kontrol özellikleri doğrultusunda Siri’de bu yeni komutları algılayabiliyor. (Örnek: Bluetooh’u aç, ekran parlaklığını azalt gibi.)

– Apple ayrıca Twitter, Wikipedia ve Bing için arama sonuçlarınıda sisteme dahil etmiş. (Bing’mi!)


Arabanızın içerisinde iOS:

– Siri ile doğru orantıda büyük değişime uğramış.

– Artık iOS ana ekranı arabanızın ekranına yansıtılmakta ve harita üzerinde sesli olarak arama yapabilmeniz ve müzik dinlemeniz mümkün hale getirilmiş.

Apple Store:

– Artık Apple Store içerisinde bölgeye göre arama yapabilmekteyiz. Örnek verecek olursak artık Kadıköy diye arama yaptığımızda Fenerbahçe ile ilgili bir çok sonuç alabileceğiz.

– Ve işte uzun zamandır beklenen bir diğer özellik, Apple Store artık kullanmakta olduğunuz uygulamaları arkaplanda sizin için güncelleyecek, yaşasın!

Ve artık Apple tarafından sunumu gerçekleştirilen iOS7 görselleri ile sizi başbaşa bırakıyoruz.