HootSuite Kullanma Rehberi

Twitter, Facebook, LinkedIn, Google Plus, FourSquare gibi sosyal ağlarda hesabı bulunan kişi ve kurumlara çok sayıdaki sosyal medya profilini pratik bir şekilde yönetme olanağı veren HootSuite daha çok birden fazla markayla çalışan şirketler tarafından tercih ediliyor. Hem zamandan tasarruf sağlayan, hem de çalışmalara düzen getiren programın ücretli ve ücretsiz sürümleri mevcut. Kolayca üye olabileceğiniz HootSuite üzerindeki sınırsız hesap aktivasyonu özelliği birden fazla şirketin farklı sosyal ağ hesaplarının uygulama üzerinden yönetilebilmesini sağlıyor.

Sosyal ağlarda var olmak dışında Google aramalarında ön plana çıkmak için de kullanılabilen bu yeni nesil sosyal medya yönetim aracı sayesinde WordPress, MySpace ve Mixi hesaplarınızı da kontrol edebilirsiniz. Programı kullanarak bütün hesaplarınızdan bir link paylaşmanız o linkin indekslenme süresini kısalttığı gibi sıralamasının ve trustrank değerinin yükselmesine de yardımcı oluyor. HootSuite’yi web üzerinden, masaüstüyle evden,  Android ve iOS uygulamalarıyla cepten ve tabletten kullanmak mümkün. Kapsamlı bir sosyal medya yönetimi için son derecede etkin bir araç olan uygulamanın ücretsiz sürümüne 5 tane sosyal profili entegre edebilirsiniz. Daha ileri düzeyde bir analitik özelliği olan ücretli sürüme ise sınırsız sayıda hesap eklenebiliyor. Ücretli sürüm Google Analitik, arşivleme, sınırsız sayıda RSS ekleme ve Facebook Insight özelliklerini barındırıyor.


Pratik bir arayüzü ve ana paneli olan HootSuite’nin özelliklerini iyice kavramak için biraz zaman harcamak gerekiyor. Programa mail adresiniz veya sosyal medya profilinizle üye olduktan sonra sıra hangi hesaplarınızın aktive olacağını seçmeye geliyor. Daha sonra HootSuite sizi ana panelinize yönlendiriyor. Burada senkronize ettiğiniz sosyal hesaplarınızı görebiliyorsunuz. Panelin üst kısmındaki sekmeler sürüklenerek yer değiştirmeleri sağlanabiliyor, ayrıca dilerseniz bu sekmelerin isimlerini değiştirebilirsiniz. Bir müşterinizin Twitter ve Google+ hesaplarını yönettiğinizi varsayalım; bu hesaplar için farklı isimleri olan 2 ayrı sekme oluşturabiliyorsunuz. HootSuite ile bütün hesaplarınızı tek panelden idare edebilir, zamanlanmış mesajlar yollayabilir, lokasyon ve App (uygulama) ekleyebilirsiniz. Grup çalışmasına yatkın bir yapısı olan programı YouTube, Instagram, Flickr, Blogger, Evernote gibi platformlarla entegre edebilirsiniz.

Son derecede kullanışlı bir sosyal medya yönetim aracı olan HootSuite kullanıcılarına şirket profili açma olanağı da veriyor. Yöneticiler uygulama üzerinden açılan şirket profiline çalışanları davet edebiliyor veya çalışanlar kendi profilleriyle şirket profilini hesaplarına ekleyebiliyor. Özellikle çok sayıda eleman barındıran şirketler için faydalı olan bu uygulama sayesinde görev dağılımları yapılabilir, marka hesapları için hazırlanan içeriklerin yayınlanmadan önce yönetici onayından geçmesi sağlanarak kontrollü marka yönetimi sağlanabilir. Ekstra sekmeler oluşturmanıza da imkan veren HootSuite ile ilgili olduğunuz sektörü ve rakiplerinizin faaliyetlerini takip edebilirsiniz. Markanızın düzenlediği hashtag veya anahtar kelimeleri izleyebilir, kullanıcı yorumlarını takip edebilirsiniz.

HootSuite’nin zamanlama özelliği hazırladığınız bir mesaj veya iletiyi dilerseniz anında, isterseniz yayınlanmasını istediğiniz başka bir zamanda yayınlayabilmenize olanak veriyor. Ayrıca açtığınız sekmelerin altındaki sayfaları istediğiniz gibi düzenleyebiliyor, farklı sosyal ağlardaki hesapların mesaj ve yorumlarına cevap verebiliyor, retweet yapabiliyor, DM yollayabiliyorsunuz. Uygulama retweet üzerinden düzenleme yapabilmenizi de sağlıyor. Analitik sekmesi sayesinde paylaşım raporları hazırlayabiliyor, hazırladığınız mesajın hangi ağlarda görüntüleneceğini belirleyebiliyor, paylaşımlarınıza resim ve dosya ekleyebiliyorsunuz.