Sosyal Medya Hesaplarımız

Aygıtlar

100 Megapiksel’lik Kamera

Çin’de ki laboratuvarlarda daha önce hiç bir yerde görmediğimiz, duymadığımız bir ürün geliştirildi.

Eklenme Tarihi

-

100 Megapiksel'lik Kamera

Teknolojik aletlerin başlıca üretim yeri olan Çin’de bu sefer bir ilke imza atıldı. Çin’de ki laboratuvarlarda daha önce hiç bir yerde görmediğimiz, duymadığımız bir ürün geliştirildi.

Çin Bilimler Akademisinde tam tamına 100 Mega Piksellik Kamera tasarlandı! Yine bu akademiden yapılan açıklamada Optik ve Elektronik Enstitüsü’nde geliştirilen kameranın, dünyadaki en yüksek piksele sahip kamera olduğu söylendi.

IOE3 Kanban adlı kameranın 10,240×10,240 piksel görüntü tasarlama kapasitesi olduğu söylenirken, kameranın oldukça küçük ve görünümünden çok daha hafif olduğu ifade edildi.

Kameranın en geniş kısmının ise tam 19,3 santimetre olduğu kaydedilirken, cihazın -20’den 55 derece sıcaklığa kadar kullanılabileceği açıklandı. Zor iklim koşullarında çalışanların tercihi olacak gibi görünüyor.

Bunların yanı sıra üründe haritalama, şehir planlaması, felaket gözlemleme gibi alanlarda da kullanılabilecek. Yine yapılan açıklamada kameranın gelişmiş ve yüksek kapasitede data kayıt sistemi bulunduğu bildirildi.

Bu enstitü en son 2001-2005 yılları arasında 81 megapiksellik bir kamera geliştirmişti. Bu 100 Mega Piksellik Kameranın fiyatının ne olacağı merak konusu.

Kaynak


Beğen
Beğen Muhteşem Hahaha İnanılmaz Üzgün Kızgın

2007 yılından bu yana blog yazarlığı yapmakta. Sosyal Medya ve Teknolojiye her zaman ilgi duymuştur. Bunun yanı sıra sanatla ilgilenmektedir. Twitter | Instagram

Devamını Oku
Yorum

Aygıtlar

DigitalOcean ile Kendi VPN Sunucunuzu Kurun

Kendinize ait, güvenli ve hızlı bir VPN sunucunuz olmasını istemez misiniz? Bu rehberimiz de adım adım VPN sunucu kurulumu yapıyoruz.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

DigitalOcean ile Kendi VPN Sunucunuzu Kurun

Ülkemiz de sürekli olarak çeşitli sitelere kısıtlama getirilmekte ve artık bir çok popüler VPN eklentisi de devlet tarafından engellenmiş durumda. Tüm bu sorunları aşabilmenizi sağlayacak olan çözüm ise DigitalOcean ile kendinize ait bir VPN server kurulumu. İlk etapta çok teknik bir konu gibi gelebilir fakat kurulum rehberimizi incelediğiniz de sadece kopyala/yapıştır yaparak kendinize ait bir VPN sunucunuz olduğunu göreceksiniz!

VPN Kullanmamın Faydası Ne?

İnternet üzerinde yaptığınız işlemler takip edilemez ve yasaklı tüm sitelere erişebilirsiniz.

Neden Bize Bunu Anlatıyorsunuz?

İnternet’in özgür bir platform olarak kalması gerektiğine inanıyoruz.

DigitalOcean ile Sunucu Kurulumu

 1. Öncelikle buraya tıklayarak DigitalOcean’a kayıt oluyoruz. Size vermiş olduğum bu link ile 10$’lık ücretsiz bir kredi kazanmaktasınız.
 2. Kayıt işleminiz tamamlandıktan sonra panelinizin sağ üst köşesinde yer alan Create Droplet butonuna tıklayın.
 3. Sunucu seçim aşamasına gelmiş durumdayız. Burada işletim sistemi olarak Ubuntu 16.04.1 x64 seçimini yapın ve sonrasında aşağıda 5$’lık sunucuyu seçin. En altta sunucunuzun bağlı olmasını istediğiniz Datacenter seçimi yapılmakta. Burada Frankfurt’u seçmenizi tavsiye ederim, Türkiye ile bağlantısı oldukça güçlü. Son olarak en altta yer alan Create butonuna tıklayın.

  Sunucu Seçimi

  Sunucu Seçimi

 4. Yaklaşık olarak 1 dakika bekledikten sonra sunucunuz hazır hale gelmiş olacak, tebrikler! Artık kendinize ait bir sunucunuz var. Şimdi kayıt olurken girmiş olduğunuz e-posta adresine sunucu bilgilerinizi içeren bir e-posta alacaksınız.

Yukarıdaki adımları başarı ile tamamladıktan sonra gelelim kendimize ait bir VPN kurmaya. Sunucumuza bağlanmak için oldukça ufak boyutlu olan bir program indirmemiz gerekli, programımızın adı PuTTY ve buraya tıklayarak kendi web sitesinden bu kullanışlı uygulamayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 

Digital Ocean ile VPN Sunucu Kurulumu

 1. PuTTY adlı ufak uygulamımızı çalıştırıp SSH ile sunucumuza bağlanacağız. PuTTY’i çalıştıralım ve karşımıza gelen ekran da Host Name (or IP address) yazan yere DigitalOcean’dan gelen e-posta içerisinde bize özel olarak oluşturulan IP adresini girelim. Sonrasında Open’a tıklayarak terminal ekranını (siyah ekran) bağlanmış olalım.

  PuTTY

  PuTTY

 2. Açılan siyah ekran üzerinde bizden kullanıcı adı ve parolamızı girmemiz istenecek. Yine DigitalOcean’dan gelen e-posta içeriğindeki kullanıcı adı ve parolamızı girelim.
 3. Başarı ile sunucumuza bağlantı kurduktan sonra VPN kurulumuna başlıyoruz. Aşağıda listelediğim komutları sırasıyla giriniz:

apt update

apt upgrade

apt install shadowsocks

Yukarıdaki komutları girdikten sonra ShadowSocks kurulumunu tamamlamış oluyoruz. Şimdi VPN’imizin ayarlarını yapalım. Bu adımda yapacağımız işlemleri Nano klavyeden yapıyor olacağız, lütfen aşağıda size vermiş olduğum komutları hiçbir değişiklik yapmadan uygulayın. Nano klavye de kopyala/yapıştır yapabilmek için mouse’unuzun sağ tuşuna basmanız yapıştırma işlemini yapmanız için yeterli. Son olarak tüm komutları aynen uyguladıktan sonra “CTRL+X” ile kaydetmeniz, adımı onaylamak için “Y” harfine basıp “Enter” ‘e basmanız gerekmekte. Haydi başlayalım;

nano /etc/shadowsocks/config.json

Şimdi gerekli değişiklikleri yapalım. Dosya’nın son hali şöyle olmalı: (Server alanında 1.1.1.1 olan alanı kendi sunucunuzun IP’si ile değiştirmeyi unutmayın, aynı şekilde şifrenizi de password olan alanagirmeniz gerekli.)

{

    “server”:”1.1.1.1″,

    “server_port”:443,

    “local_address”: “127.0.0.1”,

    “local_port”:1080,

    “password”:”sifre_iste”,

    “timeout”:300,

    “method”:”aes-256-cfb”,

    “fast_open”: false,

    “workers”: 1

}

Şimdi VPN’imizin ayarlarını yapmaya devam ediyoruz.

nano /etc/systemd/system/shadowsocks-server.service

Yukarıdaki komutu girdikten sonra açılan dosyaya aşağıdaki metni girip kaydedin ve çıkın.

[Unit]

Description=Shadowsocks Server Service

After=network.target

[Service]

Type=simple

User=root

ExecStart=/usr/bin/ssserver -c /etc/shadowsocks/config.json

[Install]

WantedBy=multi-user.target

Simdi de su iki komutu girip aktive edin:

service shadowsocks stop

systemctl disable shadowsocks.service

service shadowsocks-server start

systemctl enable shadowsocks-server.service

Tebrikler, VPN’imiz artık çalışır durumda. Biraz da güvenlik önemleri alalım. Bunun için firewall kuracağız, aşağıdaki komutları sırasıyla girin:

ufw allow 22

ufw allow 443

ufw enable

Şu anda firewall ile güvenliği bir nebze sağlamış olduk. Gelebilecek saldırıları önlemek adına biraz daha güvenlik için:

apt install fail2ban

Yukarıdaki komutu girdikten sonra aşağıdaki komutu girerek dosyamızı yaratalım:

nano /etc/fail2ban/filter.d/shadowsocks.conf

İçeriği aşağıdaki gibi olacak:

[INCLUDES]

before = common.conf

[Definition]

_daemon = shadowsocks-server

failregex = ^\s+ERROR\s+can not parse header when handling connection from <HOST>:\d+$

ignoreregex =

Yaratacağımız diğer bir dosya:

nano /etc/fail2ban/jail.local

İçeriği:

[shadowsocks]

enabled = true

filter = shadowsocks

port = 443

logpath = /var/log/shadowsocks-fail2ban.log

maxretry = 5

bantime = 43200

Son olarak gireceğimiz komut:

touch /var/log/shadowsocks-fail2ban.log

Tebrikler, hem sunucunuzu hem de VPN kurulumunu tamamladınız. Şimdi yaptığımız işlemleri geçerli kılmak için sunucumuzu aşağıdaki komut ile yeniden başlatalım:

reboot

Evet, tüm adımları tamamladık ve artık kendimize ait bir VPN sunucumuz var. Peki Windows veya Mac üzerinde nasıl kullanacağız? Bunun için işletim sistemimize uygun olan uygulamayı buraya tıklayarak ücretsiz olarak indirelim. ShadowSocks adlı bu ufak uygulamayı indirdikten  ve çalıştırdıktan sonra karşınıza çıkan ekran da sunucunuzun IP adresini giriyoruz, port olarak 443, şifreleme yöntemi olarak da aes-256-cfb seçimini yapıyoruz ve son olarak sunucu şifremizi giriyoruz. Son olarak bağlan diyoruz ve artık VPN’imize bağlandık. Bilgisayarınızın saat ve tarih alanının olduğu yerde ShadowSocks’un mavi ikonunun çalıştığını görüyorsunuz, sağ tıklayalım o ikona ve Client seçimini Global olarak değiştirelim.

Test Zamanı

Bilgisayarınızın artık VPN üzerinden bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmenin zamanı geldi. Buraya tıklayarak IP adresinizi ve detaylarını öğrenebilirsiniz. Eğer karşınıza çıkan ekran da DigitalOcean’a bağlı bir IP adresi gözüküyorsa tüm işlemleri sorunsuz tamamlamış durumdasınız. Artık kendi VPN sunucunuz üzerinden güvenli bir şekilde özgür internetin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak: Bu makale Paticik forumu üyesi GERGE tarafından hazırlanmış ve izni alınarak tarafımızca düzenlenerek sizlere sunulmuştur.

İlgili bir diğer konu: WordPress Uyumlu ve Hızlı Hosting

Beğen
Beğen Muhteşem Hahaha İnanılmaz Üzgün Kızgın
Devamını Oku

Aygıtlar

WhatsApp Masaüstü Uygulamasını Yayınladı

WhatsApp resmi bloğundan yayınladığı haber ile popüler mesajlaşma uygulaması için masaüstü sürümünü yayınladı.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

WhatsApp Masaüstü Uygulamasını Yayınladı

WhatsApp resmi bloğundan yayınladığı haber ile popüler mesajlaşma uygulaması için masaüstü sürümünü yayınladı. WhatsApp Web sürümü gibi WhatsApp masaüstü uygulaması da programın kullanılabilirliğini arttırmakta ve sürekli cep telefonu ile mesajlaşmak istemeyenler için harika bir çözüm olarak sunulmakta.

WhatsApp Masaüstü Uygulaması

WhatsApp Masaüstü Uygulaması

WhatsApp masaüstü uygulaması Windows 8+ ve Mac OS 10.9+ işletim sistemleri ile uyumlu olarak hazırlandı. Uygulamayı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. İndirme işleminin ardından masaüstü uygulamasını açın ve telefonunuzdan WhatsApp ayarlar bölümüne girerek bilgisayarınızda çıkan QR kodu telefonunuza okutun. Ardından sisteme giriş yapmış olacak ve uygulamayı rahatlıkla kullanabiliyor olacaksınız.

Beğen
Beğen Muhteşem Hahaha İnanılmaz Üzgün Kızgın
Devamını Oku

Aygıtlar

Sony PlayStation 4 ve PS3 için Spotify’ı Sundu

Son bugün itibarı ile dünya’nın en büyük online müzik dinleme sitesi Spotify’ı kullanıcılarına sundu.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Sony PlayStation 4 ve PS3 için Spotify’ı Sundu

Sony tarafından bir kaç ay önce yapılan açıklama ile PlayStation kullanıcıları için başarısızlıkla sonuçlanan Music Unlimited uygulaması yerine dünya’nın en büyük müzik dinleme uygulaması Spotify ile anlaşıldığı açıklanmıştı. Bugün itibarı ile Music Unlimited uygulamasına son veren Sony, Spotify uygulamasını PlayStation kullanıcılarına sundu.

PlayStation konsolu üzerinde Spotify uygulamasını açtığınız da kayıt olmak veya giriş yapmak için sizi karşılayan bir ekran yer almakta. Daha önceden Spotify üyeliğiniz var ise aynı bilgiler ile sisteme girebilir ya da Facebook profiliniz ile uygulamaya bağlanabilirsiniz.

PlayStation 4 için Spotify Arayüzü

PlayStation 4 için Spotify Arayüzü

Spotify uygulamasına konsolunuzdan giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan arayüz son derece tanıdık ve öncesinde Spotify kullananlar için son derece alışıldık.

PlayStation Vita kullanıcıları için şimdilik Music Unlimited haricinde bir alternatif bulunmuyor ve Sony’nin planlarında Spotify uygulamasını Vita için uyarlamaya yönelik herhangi bir işaret yok.

Genel olarak Spotify, PlayStation üzerinde beklenildiği gibi oldukça başarılı bir kullanıcı deneyimi sunmakta. Toplam da 60 milyon kullanıcının Spotify’i kullandığını düşünürsek artık uygulamanın PlayStation sahipleri ile buluşmasının keyfini sürebiliriz.

Not: PlayStation için Spotify uygulamasına ücretsiz olarak başvurmak için tıklayın!

Beğen
Beğen Muhteşem Hahaha İnanılmaz Üzgün Kızgın
Devamını Oku

Popüler Makaleler