HTC 8S Incelemesi

Windows Phone deyince herkesin aklına şüphesiz bu zamana kadar Nokia geliyordu fakat HTC piyasaya sürdüğü 8S ile meydanı Nokia’ya bırakmayacağının işaretini vermiş oldu. 8S’e ilk baktığımızda dikkatimizi çeken nokta mükemmel görünüşe sahip bir dizaynı olması. Yumuşak ve kavisli hatlara sahip olan telefonun kasası da polikarbondan yapılmış. 8S’in özelliklerini incelediğimizde ise telefonun daha çok orta sınıfa hitap ettiğini görmekteyiz.

HTC 8S, 4 inçlik bir ekrana ve çift çekirdekli 1 GHz hızındaki bir işlemciye sahip. 120.5*63*10.3 mmlik boyutlara sahip olan 8S bir önceki modelinden daha az bir yer kaplamaktadır.  113 gramlık bir ağırlığa sahip olan telefon hafif sayılabilecek düzeyde. Cihazın tasarımında tercih edilen konik kenar ve köşeler kullanışlılık açısından ergonomik bir hale gelmiş durumdadır.  Kasada kullanılan mavinin 2 tonu cihaza ayrı bir güzellik kattığını söyleyebiliriz. Ayrıca kırmızı, gri ve domino renkli kasalarda seçenek olarak belirlenmiş.


HTC 8S’in sağ tarafında ses butonları ve kamera tuşu yer almakta fakat sol tarafındaysa herhangi bir buton kullanılmamakta. Alt tarafında mikrofon portu ve microSD yuvasına yer verilmiş. MicroSD ile birlikte 8S’in hafızası 32 GB’a kadar çıkarılabilmekte. 8S’te ayrıca ivmeölçer ve yakınlık sensörü modülleri bulunmakta.  8S’in kablosuz bağlantı özellikleri arasında Bluetooth, Wi-Fi, GPS, HSPA yer almaktadır. Telefonda bulunan 512 MB RAM Windows Phone mağazasında bulunan tüm uygulamaları çalıştırabilecek nitelikte. 8S’in kamerası  5 megapiksel çözünürlükte ayrıca otomatik odağa ve LED flaşa sahip.  8S’in kamerasıyla herhangi bir notaya odaklanabilir ve net resimler de çekebilirsiniz. Kamerada 16:9 görüntü seçeneğinden başka 4:3’ü de seçebilmek mümkündür. Eğer 4:3 seçilirse tam olarak 5 megapiksellik fotoğraflar çekilebilir. LED flaş kullanıldığı takdirde gece ve loş ortamlarda aydınlık ve net görüntü kalitesi elde edilebiliyor.