Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook

Facehawk, Facebook Zaman Tünelinizi Müzik Klibine Dönüştürüyor

Facehawk, kullanıcının izniyle Facebook resimlerini ve statülerini alarak kullanıcıya özel müzik klibini hazırlıyor.

Ayça Diril

Eklenme Tarihi

-

Facehawk, Facebook Zaman Tünelinizi Müzik Klibine Dönüştürüyor

Yakın zamanda yaşanan NSA (Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı) gözetleme kargaşası sırasında müzik ikilisi Big Data, yeni şarkıları “Dangerous” ile teknoloji tutkunu toplumumuzda voyörizmin yerini inceliyor, interaktif bir müzik klibiyle dinleyicileri kendine çekiyor. Facehawk, kullanıcının izniyle Facebook resimlerini ve statülerini alarak kullanıcıya özel müzik klibini hazırlıyor.

Big Data‘dan Alan Wilkis Mashable’a “Her yeni şarkı ile, her daim modern teknolojinin sorunlarını ve onunla süregiden kah sevgi dolu kah nefretlik ilişkimizi incelemeye çalışıyoruz” dedi.

Wilkis “Özellikle ‘Dangerous’ şarkısı hepimizin internette yaşadığı bu yeni ve tuhaf voyörizm döngüsünden ilham aldı, yani hepimizin diğer insanların yaşantılarına Facebook aracılığı ile derinlemesine göz atabilirken, aynı zamanda her birimizin her hareketinin de anonim olarak gözlenmesi, takip edilmesi ve kaydedilmesi durumu”, şeklinde ekledi. “Ve her ne kadar gündelik internet kullanımımız bize zararsız gibi gelse de, görünürün arkasında rahatsız edici şeyler dönmekte.”

Harvard mezunu olan ve Facebook açıldığı sırada üniversiteye devam ediyor olan Wilkis sitenin 4132.inci üyesi olduğunu belirtti. Interaktif klibin insanlara kendi kendilerini maruz bıraktıkları özel yaşam yoksunluğunu hatırlatmasını istiyor.

“Facehawk kışkırtıcı, çekici ve insanı kişisel bilgilerinin internette kolayca ulaşılabilir olması konusunda bir görüş sahibi olmaya nerdeyse zorluyor” dedi Wilkis.

Rajeev Basu “tartışma yaratan ve devrimci” bir proje diye nitelendirdiği Facehawk’ın yaratıcısı.  Facehawk, Facebook’un HTML kodunu alıyor ve video’daki şahinin animasyonu için grafiklere dönüştürüyor.

“Bugün pek çok insanın günlük yaşamının bir parçası haline gelmiş birşeyi – Facebook’u – alıyor ve insanların daha önce hiç görmediği bir biçimde onlara sunuyor” dedi Basu. “Özellikle sarsıcı ve insanları rahatsız edici olsun istedim.”

Wilkis ve Big Data şarkıcısı Daniel Armbruster’ın uzunçaları 24 Eylül’de çıkıyor.


Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

Devamını Oku
Yorum

Facebook

Facebook, Twitter ve YouTube Kapatıldı! (Sıra Googla’da)

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından Facebook, Twitter ve YouTube erişimi engelledi, detaylar haberimizde.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Facebook, Twitter ve YouTube Kapatıldı!

Son gelen haberlere göre Türkiye saati ile 01:30’a kadar ilgili içerikler kaldırılmazsa Türkiye’nin Google’a erişimi yasaklanacak.

Türkiye giderek kararıyor, biraz önce TİB tarafından yapılan müdahale ile en popüler sosyal medya siteleri olan Facebook, Twitter ve YouTube erişimi engellendi. Erişim engeline sebep olan karar henüz açıklanmazken erişimin ne zaman açılacağına dair bir bilgi de yok.

Geçen yıl tam da bu tarihler de (20 Mart – 27 Mart) Twitter ve YouTube erişimlerimiz TİB tarafından engellenmişti.

Güncelleme 14:26 – İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Bekir Altun imzalı yazı ile, “Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınma görüntüleri nedeniyle” alındığı bildirilen erişim engelleme kararı nedeniyle bugüne kadar yapılan en kapsamlı sosyal medya engellemesi gerçekleştirildi

Konu üzerine Hürriyet’e açıklama yapan Erişim Sağlayıcılar Birliği (ESB) Bülent Kent, yazının kendilerine geldiğini; ancak sürecin devam ettiğini kaydetti. ESB’nin kararının TTNET, Turkcell, SuperOnline, Avea ve diğer erişim sağlayıcılara kararın iletilmesi bekleniyor. İlk gelen bilgilere göre TTNET kararı uygulamaya aldığı için sosyal medyaya bu kanaldan ulaşım sağlanamıyor. Diğer operaratörlerin de adım adım bu kararı uygulaması bekleniyor.

Güncelleme 14:30 – BTK Başkanı Tayfun Acarer ise Hürriyet Dünyası’na konuyla ilgili yaptığı açıklamada Facebook’un ilgili içerikleri kaldırması dolayısıyla Facebook’a olan yasağın kalktığını kaydetti.

Mahkeme Kararı

Erişim Yasağı ile ilgili Mahkeme Kararı

Erişim Yasağı ile ilgili Mahkeme Kararı 1/2

Erişim Yasağı ile ilgili Mahkeme Kararı

Erişim Yasağı ile ilgili Mahkeme Kararı 2/2

Konu ile ilgili ayrıntılar elimize ulaştıkça bu satırlardan sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Devamını Oku

Facebook

Facebook Sanatçı ve Markaların Fake Takipçilerini Sildi

Facebook aracılığı ile hayranları ile buluşan popüler sanatçıların ve büyük markaların fake takipçileri silindi, ayrıntılar haberimizde.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Facebook Sanatçı ve Markaların Fake Takipçilerini Sildi

Facebook, bu ay başında yaptığı açıklama ile gerçekçi olmayan hayran sayıları ile ilgili olarak inceleme yapacağını duyurdu. Üstelik bu inceleme sonucunda sadece sıradan insanların veya markaların takipçi sayıları değil, Facebook kullanan büyük markaların ve ünlülerin de sayfaları gözlem altına alındı.

Geçtiğimiz Aralık ayı içerisinde Facebook’un sahibi olduğu popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram üzerindeki yüzmilyonlarca fake takipçi temizlenmiş ve kişiler/markalar gerçek takipçi sayıları ile temsil edilmeye başlamıştı.

Facebook tarafından ay başında yapılan açıklamayı takiben CrowdTangle adlı sosyal medya analiz platformu 80.000 Facebook sayfası üzerinde yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkan ilginç istatistikleri bizlerle paylaştı. Ortaya çıkan sonuçlara göre bir çok ünlü ve büyük marka, fake takipçilerinin silinmesi ile karşı karşıya kaldılar. Hem marka değerleri hem de inandırıcılıklarını kaybedenlerin listesine ve istatistiklerine hep beraber göz atalım;

Ünlülerin Fake Takipçi Kayıpları:

 1. Rihanna: -7,986,973 (Beğenilerinin %9.8’i)
 2. Shakira: -6,855,640 (Beğenilerinin %6.8%’i)
 3. Katy Perry: -5,632,634 (Beğenilerinin %7.8’i)
 4. Lady Gaga: -5,470,021 (Beğenilerinin %8.9’u)
 5. Michael Jackson: -5,063,200 (Beğenilerinin %6.7’si)
 6. Beyoncé: -4,937,853 (Beğenilerinin %7.9’u)
 7. Lil Wayne: -4,817,374 (Beğenilerinin %9.3’ü)
 8. AKON: -4,615,180 (Beğenilerinin %8.7’si)
 9. Selena Gomez: -4,540,000 (Beğenilerinin %8.0’i)
 10. Avril Lavigne: -4,417,463 (Beğenilerinin %8.3’ü)

Büyük Markaların Fake Takipçi Kayıpları:

 1. YouTube: -5,796,122 (Beğenilerinin %7.2’si)
 2. Coca-Cola: -5,000,475 (Beğenilerinin %5.6’sı)
 3. MTV: -4,064,977 (Beğenilerinin %8.5’u)
 4. Texas HoldEm Poker: -3,719,075 (Beğenilerinin %5.5’u)
 5. Disney: -3,467,508 (Beğenilerinin %7.4’ü)
 6. Converse: -3,207,291 (Beğenilerinin %8.5’i)
 7. Red Bull: -3,197,328 (Beğenilerinin %7.5’u)
 8. Oreo: -2,621,539 (Beğenilerinin %6.6’sı)
 9. Starbucks: -2,489,603 (Beğenilerinin %7.0’si)
 10. Skype: -2,430,956 (Beğenilerinin %8.0’i)

Popüler Film ve Dizilerin Fake Takipçi Kayıpları:

 1. The Simpsons: -5,220,767 (Beğenilerinin %7.5’i)
 2. Harry Potter: -4,772,742 (Beğenilerinin %6.7’si)
 3. Family Guy: -4,474,455 (Beğenilerinin %8.6’sı)
 4. SpongeBob SquarePants: -4,348,905 (Beğenilerinin %8.0’i)
 5. South Park: -3,952,825 (Beğenilerinin %8.4’ü)
 6. The Twilight Saga: -3,773,484 (Beğenilerinin %8.4’ü)
 7. Titanic: -3,493,285 (Beğenilerinin %6.2’si)
 8. Avatar: -3,445,217 (Beğenilerinin %6.9’u)
 9. Toy Story: -2,623,388 (Beğenilerinin %8.0’i)
 10. House: -2,478,546 (Beğenilerinin %6.0’sı)
En çok fake takipçi kaybeden yıldız; Rihanna!

En çok fake takipçi kaybeden yıldız; Rihanna!

Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda 7.986.973 fake hayranını kaybeden Rihanna listenin başında yer alıyor. Bu kadar büyük isimlerin ve markaların sosyal medya ortamında bu denli kötü temsil edilmesi oldukça üzücü. Karşılaşılan bu tablo sonucunda bir çok firmanın ve ismin yakın zamanda sosyal medya yöneticilerini değiştirmesini ön görebiliriz.

Kaynak: http://www.theverge.com/2015/3/27/8299437/facebook-like-purge-biggest-losers

Devamını Oku

Facebook

Facebook Üzerinden Tek Bir Reklam ile 3 Farklı Ürün Tanıtımı

Facebook bugün yaptığı açıklama ile tek bir reklam içerisinde 3 farklı görsel-ürün, açıklama ve hedef sunan reklam özelliğini tanıttı.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Facebook bugün yaptığı açıklama ile tek bir reklam içerisinde 3 farklı görsel-ürün, açıklama ve hedef sunan reklam özelliğini tanıttı.

iPhone kullanıcıları için reklamların gözükme şekli:

Facebook Üzerinden Tek Bir Reklam ile 3 Farklı Ürün Tanıtımı

Facebook Üzerinden Tek Bir Reklam ile 3 Farklı Ürün Tanıtımı Yapmak Mümkün!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook ayrıca yakın zamanda yürürlüğe soktuğu kullanıcıların internet üzerindeki davranışlarını analiz eden sistemin Facebook Reklamları ile birlikte çok daha etkileşimli reklam geri dönüşleri sağlayacağını belirtti. Bu doğrultuda internet üzerinde gezindiğiniz web sayfaları ile doğru orantıda Facebook üzerinden reklam gösterimine maruz kalacağınız ve hatta size özel indirim teklifleri ile karşılaşacağınız düşünüldüğünde popüler sosyal medya sitesine reklam verenlerin büyük ölçüde memnun kalacağı yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmakta.

Devamını Oku

Popüler Makaleler