Akıllı Telefonlar ve Pil Ömürleri


Akıllı telefon donanımları neredeyse her saat başında gelişirken, üst seviye akıllı cihazlar geçmişte bilgisayarların bile sahip olmadığı donanımlara ve olağanüstü özellikleri olan kameralara sahipken pil ömrü konusu halen can sıkıcı olmaya devam ediyor. Her tuşu ayrı bir teknoloji barındırsa bile şarjı 8-10 saatte biten bir akıllı telefonun ne kadar işlevsel olabileceği tartışmaya açık bir konu. Batarya ömrü, bir akıllı cihazın sahip olduğu bütün özelliklerden daha uzun süre faydalanabilmemizi sağlamaktan yana ciddi önem taşıyor.

Konuyla ilgili araştırma sonuçları çerçevesinde Which.co.uk tarafından tasarlanan infografik akıllı telefon üretimi yapan 7 firmanın şu anda piyasada mevcut olan amiral gemi modellerinin batarya ömrü konusunda pek parlak durumda olmadığını gösteriyor. Araştırmaya konu olan 7 tane popüler akıllı telefon kullanıcılarına ortalama 12 saat konuşma süresi sunuyor.

Samsung Galaxy S4 1051 dakika konuşma süresiyle bu bakımdan lider konumda görünüyor. Cihazın en büyük rakiplerinden Sony Xperia Z 985 dakika konuşma süresi sunarken HTC One ise 771 dakika ile ortalama bir performans sergiliyor. iPhone 5 ve Nokia Lumia 920 telefonların pil ömrü ise 500 dakikanın altında.

Akıllı telefonların internet kulanım sürelerine gelince; Galaxy S4 405 dakika ile yine ilk sırada, cihazı 339 dakika ile HTC One takip ediyor. Bu 2 cihazı 300-350 dakika civarı internet kullanım süreleriyle sırasıyla Blackberry Z10, Sony Xperia Z ve Google Nexus takip ediyor. İphone 5 (261 dakika) ve Nokia Lumia 920 (235 dakika) bu konuda da oldukça geride kalıyor.

Şarj süresinin kısalığı açısından iPhone 5 141 dakikayla ilk sırada yer alıyor. Düşük batarya kapasitesine karşın kısa sürede şarj edilebilen diğer model ise Nokia Lumia 920 (152 dakika). Diğer 2 kategoride başı çeken Galaxy S4 ise uzun pil ömrü ve kısa şarj süresiyle (164 dakika) bu açıdan tercih edilebilecek en iyi cihaz olarak görünüyor.