Blackberry Z10

Android, iOS ve Windows Phone’a rakip olmak amacıyla, Blackberry çok uzun bir süredir üzerinde çalıştığı işletim sistemini sonunda  kullanmaya başladı. İsmi BB10 olan bu işletim sistemi diğer işletim sistemleriyle karşılaştırıldığında  daha hızlı ve yenilikçi özelliklere sahip olmasıyla dikkatleri çabucak üstüne çekti.

BB10 işletim sistemi, Blackberry’nin en iyi telefonu olarak lanse edilen Z10’da kullanılmakta. Blackberry Z10’un ilk incelemede dikkatleri çekecek yönü bu telefonun hiçbir bir tuş takımını bulundurmaması. Bütün yönlendirmeleri parmaklarınızı oynatarak yapılabilir hale sokan Blackberry Z10, müşterilerine bu sayede harika bir deneyim yaşatacak gibi gözüküyor.

 

Blackberry Z10

 

Blackberry Z10’un hiç şüphesiz müşterilerini en mutlu edecek tarafı artık BIS paketi edinmek diye bir olayın olmaması. Kullanmış olduğu BB10 sayesinde bundan sonra BIS paketi almadan BBM gibi bir çok hizmeti parasız olarak kullanılabilecek hale getiren Blackberry bu dezavantajını da böylece ortadan kaldırmış oldu. Ayrıca Blackberry Z10 ‘’akıllı telefon’’ nitelendirmesini tamamiyle hak etmiş  gözüküyor. Z10’da kullanılan sanal klavye zaman geçtikçe sizin parmak hareketlerinizi belirliyor ve kullanana ait boşluklar belirleyerek kelime tahminini olabilecek en yüksek seviyede yapabiliyor. Ayrıca bu kelime tahmin edebilme işini o kadar geliştirmiş ki Z10, cihaz sahibinin kullandığı cümle yapısına göre her basılan harfe göre kelime belirleyebiliyor ve cümle yazma hızınızı çok büyük oranda düşürüyor.Bunun yanında Blackberry Z10’da parmağınızı dikey doğrultuda hareket ettirdiğinizde ekranda olan uygulamalar aktif olan uygulamaların olduğu bölüme küçülüyor. Aktif uygulamaların bulunduğu bölümde 8 uygulamayı beraber bulundurabilme olanağı mevcut. Bu sayede seçtiğiniz uygulamalar arasında ki geçişi de çabuk ve rahat bir biçimde gerçekleştirebiliyorsunuz. Parmak hareketlerini ilk kullanışta kavrayabilmek kullanıcıları biraz zorlayacaktır fakat ilerleyen vakitlerde bu durum pek çok Blackberry kullanıcısı tarafından vazgeçilmez olarak nitelendirilecektir diye düşünüyorum.