Sosyal Medya için Pazarlama Tavsiyeleri

Pazarlama dünyasında son zamanların en sıcak gündemlerinden birini oluşturan sosyal medyada pazarlama konusu ülkemizdeki bazı kullanıcılar tarafından doğru değerlendirilemiyor. Dijital mecralarda pazarlama yapmak Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya hesapları kanalıyla etrafına takipçiler ve hayranlar toplayıp onlara pazarlama mesajları attırma olayı olarak düşünülüyor, fakat bu doğru değil. Sahte hesaplar ve hayali karakterlerle sosyal ağlara dalmak da doğru bir yöntem değil. Asıl amaç sosyal platformlarda açılan hesaplarla kazanılan ilginin şirket sitesine çekilebilmesidir. Ülkemizdeki sosyal medya iletişimi uygulamalarında şirketler daha çok bilinir olma, itibar kazanma ve biraz da seçim yaptırmaya dönük çalışmalar yapmaktadır. Bu arada son derecede önemli olan hedef kitleyi aktif hale getirip içinden sadık bir kitle edinme hedefi neredeyse tamamen unutulmaktadır.

Sosyal medyada pazarlama için sadece Facebook ve Twitter’ı düşünmek doğru değildir; hedef kitlenizin yoğun bir şekilde kullandığı başka platformlar da olabilir. Farklı sosyal mecralarda şirketiniz veya markanızla ilgili olabilecek kullanıcı isimlerini kayıt ettirmeli, rakiplerinizi incelemeyi ihmal etmemelisiniz. Başka firmaların yaptığı yanlış ve doğrulardan size faydası olacak dersler çıkarabilirsiniz. Sosyal ağlarda yer almanız kesinlikle yeterli değildir, mutlaka size uzun vadede yarar getirecek bir strateji oluşturmalı ve onun doğrultusunda hareket etmelisiniz. Hataya neredeyse hiç toleransı olmayan sosyal ağ platformlarında başarılı olmak için önceden bir kriz eylem planı hazır bulundurmalısınız. Sosyal ağlarda pazarlamaya başlarken girişken ve cesur olmak, fakat hesapsız davranmaktan da kaçınmak gerekir. Bir planınız olsa bile yola çıktıktan sonra hedef kitlenizden gelecek yorum ve beklentiler bazı değişiklikler yapmanızı gerektirebilir, buna hazırlıklı olmalısınız.

İçerik paylaşımı yaparken bu içerikleri sadece hedef kitlenize yönelik olarak düşünmemeli, aynı zamanda bu kitlenin arkadaşlarıyla ve yakınlarıyla paylaşmak isteyeceği içerikler oluşturmaya çalışmalısınız. Online ortamlarda hakkınızda yapılan konuşmaları izlemek de sosyal medyada pazarlama yapmanın bir parçasıdır. Böylece mevcut ve potansiyel müşterilerinizin hakkınızda düşündüklerini ve olumsuz izlenim oluşturduğunuz noktaları öğrenebilirsiniz. Ayrıca sosyal ağların bütün etki ve faydalarına rağmen bütün kontrolün sizde olduğu bir blog oluşturmanız da faydalı olacaktır. Hedef kitlenizin hangi zamanlarda daha aktif olduğu, rakiplerin ne gibi değişiklikler yaptığı, hangi tipteki paylaşımların daha etkili olduğu gibi ayrıntıları düzenli bir biçimde izlemeyi ve ölçümlemeyi de ihmal etmemelisiniz. Markanızı güçlü olduğunuz ve güvendiğiniz taraflarınızın üzerine konumlandırmalı, müşterilere arkasında durabileceğiniz özelliklerinizle ilgili mesajlar vermelisiniz.