İstanbul’da bir Pazar günü, hava sağnak yağmurlu. Bütün bir haftanın yorgunluğunu sadece bugün dinlenerek geçirmenin baskısı var üzerimizde. Sıcak yaz günlerinin gölgesinde geçen bu Pazar günü için size bir sürpriz yaptık ve gelmiş geçmiş en iyi 10 macera filmi listesini sizler için hazırladık. Bu tarz listeler yapmanın en büyük zorluğu bu listelerin herkesin zevkine göre değişkenlik gösterebilmesi ama bunun için aşağıdaki yorum alanı sizlerin görüşlerini bekliyor.

Unutulmaz sahneleri ile, yaşattığı macera ve aksiyon ile, hafızalara kazınan replikleri ile karşınızda gelmiş geçmiş en iyi 10 macera filmi.

Not: Bu listemizin haricinde ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz; Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Komedi Filmi, Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Klasik Film, Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Korku Filmi ve Türk Sinemasının En Sevilen 10 Filmi listelerimize de göz atabilirsiniz.

10. Inception / Başlangıç – 2010 (IMDB Puanı: 8.8)


Gerçek mi yoksa rüya mı? Belkide geriye kalan hayatınızı bu soruyu sorgulayarak geçireceksiniz. Yönetmen Christopher Nolan’ın ustalık yapıtı olan Inception, Leonardo Di Caprio’nun tüm zamanların en iyi performanslarından biriyle taçlandırılıyor.

9. Star Wars / Yıldız Savaşları – 1977 (IMDB Puanı: 8.7)


George Lucas’ın efsanevi filmi Star Wars’ın günümüzde bir çok insan tarafından “din” gibi görülmesi yadsınamaz bir gerçek. Seyredenlerin tekrar tekrar seyrettiği, seyretmeyenlerin üzüleceği, macera dolu büyük bir başyapıt.

8. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring / Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği – 2001 (IMDB Puanı: 8.8)

http://www.youtube.com/watch?v=VIgkpEgCV-I
Tolkien’in yarattığı efsanevi dünya’da geçen, günümüz fantastik film ve oyunlarına rehberlik eden bu üçlemenin ilk filminde Hobbit Frodo Baggins’in, yüzük kardeşliği ile birlikte macerasına çıkışına ve gelecek olan diğer maceralardaki karakterleri ve olayları en büyüleyici şekilde yönetmen Peter Jackson’ın elinde harmanlamasına tanıklık ettiğimiz tüm zamanların en iyi filmlerinden.

7. Indiana Jones & The Raiders of the Lost Ark / Indiana Jones Kutsal Hazine Avcıları – 1981 (IMDB Puanı: 8.6)


Tüm zamanların en iyi macera ve aksiyon filmlerinden olan Indiana Jones serisini başlatan 1981 yapımı bu filmde kahramanımız Indiana Jones Nepal’den, Kahire’ye uzanan yolculuğu sırasında 10 Emirin sırrını çözmeye çalışırken, hitler Almanya’sının nazi ajanları tarafından engellenmeye çalışılmakta. Yönetmen koltuğunda büyük usta Steven Spielberg’in oturduğu, başrolünde Indiana Jones’a hayat veren usta oyuncu Harrison Ford’un yer aldığu muhteşem bir tat, muhteşem bir lezzet.

6. The Matrix – 1999 (IMDB Puanı: 8.7)


Matrix üçlemesinin ilk filmi olan The Matrix ile zekamızın sınırlarının zorlandığını sonuna kadar hissedeceğiz. Wachowski kardeşler tarafından senaryosu yazılan ve yönetilen The Matrix, bir çok sinema izleyicisi için tüm zamanların en iyi filmlerinden. Başarılı bir yazılımcının sıradan hayatının korkung gerçekler ve olağandışı bir sinema dili ile anlatılmasının sonucu ortaya çıkan, mavi ve kırmızı hap deyimlerini hayatımıza sokan gerçek bir başyapıt.

5. The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli – 1994 (IMDB Puanı: 9.3)


Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı belki de tüm zamanların en iyi filmlerinden olan The Shawshank Redemption, genç ve başarılı bir bankacının karısı ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan Shawshank hapishanesine gönderilmesini ve oradaki sıradışı bir mahkum ile kurduğu büyük dostluk bağlarını anlatıyor. Defalarca seyredilmiş olsa bile günün birinde yeniden seyretmek isteyeceğiniz olağanüstü bir yapım.

4. Terminator 2: Judgment Day / Terminatör 2: Mahşer Günü – 1991 (IMDB Puanı: 8.5)

http://www.youtube.com/watch?v=eajuMYNYtuY
Usta yönetmen James Cameron tarafından yazılıp yönetilen efsanevi üçlemenin ikinci filminde John Connor’un hayatını sona erdirmek için gelecekten gönderilen üstün özellikli robot ile, yine gelecekten, John Connor’un kendisi tarafından, kendini koruması için gönderilen daha ilkel bir robotun savaşına tanık olacağız. Yayınlandığı dönem de büyük yankı uyandıran, kullandığı teknoloji ile halen kendisine hayran bırakan Terminator serisinin bizce en başarılı filmi.

3. Reservoir Dogs / Rezervuar Köpekleri – 1992 (IMDB Puanı: 8.4)


Yedi yabancı adam, büyük bir soygun. Birbirlerinin adını bile bilmeyen bu yabancıların haklarında bildikleri tek şey kendilerine verilen renk adları. Quentin Tarantino’nun kült olarak kabul edilen, içerdiği diyaloglar ile damağınızda eşsiz ve unutulmaz bir tat bırakacak sıradışı bir film.

2. Back to the Future / Geleceğe Dönüş – 1985 (IMDB Puanı: 8.5)


Özel televizyonların yeni kurulduğu dönemde Parliament Sinema Kulübü’nün bir Pazar gecesi yayınladığı bu filmin benim üzerimde bıraktığı etki anlatılamayacak kadar büyük. Zaman içerisinde yolculuk yapmak başlı başına mükemmel bir fikir olsa da Robert Zemeckis ve Bob Gale ikilisi tarafından, Steven Spielberg’in de desteği ile gerçeğe dönüşen bu yolculuğu tarif etmesi güç. Eğer halen bu muhteşem üçlemeyi seyretmediyseniz bu güzel Pazar gününü bir fırsat olarak kabul edin, eğer daha önce defalarca izlediyseniz zaten yapmanız gerekeni biliyorsunuz.

1. Se7en / Yedi – 1995 (IMDB Puanı: 8.7)


Dünya’yı 7 büyük günahtan arındırmak isteyen bir seri katil (Kevin Spacey), cinayet masasından iki dedektif (Brad Pitt ve Morgan Freeman). Yönetmen koltuğunda büyük usta David Fincher’ın yer aldığı bu başyapıtı izlerken kanınızın donduğunu hissedecek, sizi bekleyen büyük sürpriz karşısında soğukkanlılığınızı koruyamayacaksınız.

 • Cahit Mülazim

  En iyi 10 macera filmi sıralaması değil bu. Bu bir Hollywood reklamı, o kadar.

  • Hay Allah yakalandık! Hollywood şirketleri tarafından büyük bütçeler ayrılan web sitemiz ifşa oldu sayenizde. Sizin alternatif bir listeniz var mı yoksa sadece eleştirip gitmek mi niyetiniz? 🙂

   • bilge şahin

    bende senin bu mizah yapına bayıldım dostum. yaptıkları iş hatalı bile olsa arkasında duran insanları severim.

 • OnuRtheKilleR

  Öncelikle bunların hepsine macera diyorsanız, macera filmi nedir bilmiyorsunuz demektir. Madem bilmeden bir işe kalkıyorsunuz, en basitinden imdbye filmin puanına bakmak için girdiğinizde Shawshank Redemption’ın ve Seven’ın türlerine bakabilirdiniz.
  Şimdi gelelim liste ile ilgili yorumlara; sonuçta zevk meselesi herkesin bir ilk 10 listesi vardır ama en iyi 10 macera filmi diye başlık atmak durumu değiştiriyor kanımca. Kolay olsun uzatmadan sadece aynı film yönetmenlerinden giderek yazayım bir kaç tane.
  Inception ne kadar favori filmlerim arasında yer alsada onun yerine dark knight bir çok kitle tarafından daha çok beğeniliyor.
  Yıldız savaşları denince film bazında akla gelen 4 değil 5’tir. 6’da fena değildi o yüzden seri olarak yorumlanmalı.
  LOTR serisi için de star wars yorumum geçerli, ancak yine filme indirgediğimizde genel beğeni LOTR: Return of the King’dir
  Indiana Jones ve Matrix konusunda eleştirim yok. Yerine daha başka filmler koyulabilir, tartışılır.3
  Shawshank için yorumum yukarıda zaten.
  Terminator en iyi macera listesine girmemeli bence, kişisel görüşümdür bu. Çok çok daha iyi macera/aksiyon filmleri var.
  Reservoir Dogs da çok güzel film ama nedense filmi görür görmez burda Scarface bulunabilirdi dedim.
  Seven da aynı şekilde, durağan bir drama filmi macera filminde yer almamalı.
  Saygılar

 • taner bulut

  esaretin bedeli ve seven sürükleyici güzel macera,katılıyorum. diğerleri pek ilgimi çekmiyo.daha doğrusu rezervuar köpekleri haricinde diğerlerinin tamamı bilim kurgu tarzında

 • otorite

  ‘prestij’ filimini atlamak olmaz…

 • Deniz

  Macera filmi diyince John Woo, Michael Bay ya da Robert Rodriguez’in yönetmen ya da prodüktör olarak bulunduğu filmlere yer verilmeliydi kesinlikle.

  • Bu tarz listeleri hazırlamanın ne denli riskli ve eleştiriye açık olduğunu gelen eleştiriler ile anladık. Yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

 • Fatih Tüylüoğlu

  shawshank ile se7en’ın maceralık bir yanı yok.

 • Teşekkürler